Trump: Kanıtları gördüm, virüs Wuhan’daki laboratuvardan çıktı

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip coronavirüsün (Covid-19) Çin'in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü ancak şu anda detay paylaşamayacağını açıkladı.

© REUTERS
Trump: Kanıtları gördüm, virüs Wuhan’daki laboratuvardan çıktı

Trump, Beyaz Saray'da "yaşlıların korunması" konusunda düzenlenen panelde gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Covid-19'un Wuhan'daki bir laboratuvardan çıkmış olduğu iddialarına ilişkin Trump, "Wuhan Viroloji Enstitüsünün virüsün kaynağı olduğuna dair size yüksek derecede güven veren bir kanıt gördünüz mü?" şeklindeki soruya, "Evet gördüm" diye yanıt verdi. 

Gazetecilerin bu konudaki sorularında ısrar etmesi üzerine Trump, "Çin bunu kasıtlı olarak ya da yanlışlıkla yapmış olursa olsun araştırmacılarımız bu konuda çalışıyor. Size şu anda daha fazlasını söyleyemem" diye konuştu.

"WHO KENDİNDEN UTANMALI"

Trump, Covid-19 salgını konusunda Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) yüklenerek, "WHO kendinden utanmalı çünkü Çin'in halkla ilişkiler ajansı gibi çalışıyor. Biz her yıl bu kuruluşa neredeyse 500 milyon dolar verirken, Çin sadece 38 milyon dolar ödüyor. Az ya da çok fark etmez. İnsanlar korkunç hatalar özellikle de dünyada yüz binlerce kişinin ölümüne yol açacak hatalar yaparken, WHO'nun bir bahanesi olamaz" görüşünü paylaştı. 

ABD'nin Çin'e milyarlarca dolar yatırım yaparken, Çin'in ABD'ye hiçbir şey vermediğini savunan Trump, "Çin bize 10 cent bile vermedi" değerlendirmesinde bulundu. 

"ÇİN BENİM TEKRAR SEÇİLMEMİ İSTEMİYOR"

Öte yandan Trump, kasım ayındaki seçimlerde Çin'in kendisi yerine Demokrat Başkan aday adayı Joe Biden'ın seçilmesini istediğini kaydederek, "Çin, benim tekrar başkan seçilmemi istemiyor" dedi. 

Trump, Çin ile bir ticari anlaşma imzaladıktan kısa süre sonra Covid-19 salgının ortaya çıktığını vurgulayarak, "Bu virüs Çin'de durdurulabilirdi. Şimdi tüm dünyada. Biz bu olanlardan mutlu değiliz" diye konuştu. 

AMERİKAN İSTİHBARATI COVID-19'UN İNSAN YAPIMI OLMADIĞI SONUCUNA ULAŞTI

Covid-19'a ilişkin "insan yapımı olduğu" ve "genetiğiyle oynandığına" dair birçok iddia gündeme gelmiş ve Amerikan istihbaratının bu iddiaları araştırdığı belirtilmişti. 

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), dün yaptığı açıklamada, "İstihbarat Topluluğu, Covid-19 virüsünün insan yapımı veya genetik olarak değiştirilmediğine dair bilimsel verilerle hemfikir" ifadesine yer vermişti.

Açıklamada, "salgının kaynağının enfekte hayvanlarla temas ya da bir Çin laboratuvarında kaza sonucu ortaya çıkıp çıkmadığının ise araştırıldığı" belirtilmişti.
HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER