Trump: Kürtler kendi toprakları için savaşıyor

ABD Başkanı Trump, Kürtler 'Bizim toprağımız için savaşmamıza yardım etmediler' dedi.

© REUTERS
Trump: Kürtler kendi toprakları için savaşıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye dönük yürüttüğü askeri harekata ilişkin yaptığı açıklamada, hem Türkiye'ye hem Suriye Demokratik Güçleri (QSD)'ye mesajlar verdi. 

Washington'da her yıl düzenlenen konferansta Muhafazakâr Hristiyan aktivistlere yaptığı konuşmasında ABD'nin kendi sınırlarına odaklanması gerektiğini söyleyen Trump, "Türkiye [sınırı] boyunca uzanan bu 30 kilometrelik, 22 millik şerit, Kürtler buradan ayrılma niyetinde, bu iyi bir şey. Umarım bunu yaparlar. Uçakları olan bir gücü yenmek çok zor ve onların uçağı yok. Bırakalım sınırlarına sahip olsunlar. Kendi vatanımızda kendi sınırlarımızı koruyamazken, askerimizin orada Suriye ve Türkiye arasındaki sınırda koruma görevi yapmak için 50 yıl daha durması gerektiğini düşünmüyorum. Hiç sanmıyorum" dedi.

'BRUNSON'IN SERBEST KALMASI İÇİN YÜRÜTTÜĞÜM MÜZAKERELERDEKİ GİBİ SÖZLERİNİ TUTMAZLARSA YAPTIRIM UYGULAYACAĞIMIZI SÖYLEDİM'

"Biz IŞİD'i bozguna uğrattık, işimizi yaptık, evimize dönmeliyiz" diyen Trump, Türkiye'nin "verdiği sözleri tutmaması durumunda" yaptırımları devreye sokacağını bir kez daha şu sözlerle dile getirdi:

"Tıpkı Pastör Brunson'ı serbest bırakmak için yürüttüğüm müzakerelerde yaptığım gibi, dini azınlıkların korunması, bizim yakaladığımız IŞİD'li tutuklululara göz kulak olmak da dahil, verdikleri sözleri tutmazlarsa, çok hızlı, güçlü ve sert ekonomik yaptırımlar uygulayacağımızı Türkiye'ye açıkça söyledim."

'KÜRTLER KENDİ TOPRAKLARI İÇİN SAVAŞIYOR'

"Unutmayın, Kürtler kendi toprakları için savaşıyor. Bizim toprağımız için savaşmamıza yardım etmediler" diyen ABD Başkanı, "Kendi toprakları için savaşıyorlar ve bu iyi bir şey, ama biz onlara yardım ettik" ifadelerini kullandı.

Trump, ABD'nin Suriye'deki Hristiyanların korunması için geçtiğimiz hafta 50 milyon dolar yardım yaptığını da açıkladı.

'İNSANLARIN ÖĞLE YEMEĞİNE ÇIKMASI GİBİ KÜRTLERLE SAVAŞIYORLAR'

Trump öte yandan telefon ile bağlandığı FoxNews yayınında şu ifadeleri kullandı: "(Türkler) Kürtlerle yüzyıllardır savaşıyorlar. İnsanların öğle yemeğine çıkması gibi. Bu da onların yaptığı şey, Kürtlerle savaşıyorlar. Artık bizim ayrılmamızın zamanı geldi. (Suriye'den) ayrılacağız." (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER