Trump: Onlar kaybetti

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin DAİŞ’in ‘faaliyette bulunduğu her yerde’ zafer kazanılmadıkça örgütle mücadele etmeyi sürdüreceğini söyledi.

© AFP
Trump: Onlar kaybetti

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin DAİŞ’ten tamamen temizlenmesini ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin çabalarıyla mümkün olduğunu kaydetti.


Trump, “ABD ve ortakları, Irak güvenlik güçleri ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile birlikte DAİŞ’in kontrolünde bulunan Suriye ve Irak topraklarını militanlardan temizledi” diye konuştu.


ABD’nin 2 yılda militanlardan neredeyse 52 bin kilometrekare toprağı geri aldıklarını ve ‘milyonlarca Suriyeli ve Iraklıyı DAİŞ halifeliğinden kurtardıklarını’ kaydeden Trump, “Zaman zaman bu alçaklar gün yüzüne çıkacak, fakat tüm itibar ve güçlerini kaybettiler. Onlar kaybetti ve her zaman kaybeden taraf olacak” ifadelerini kullandı.


Trump, ABD’nin DAİŞ’in ‘faaliyette bulunduğu her yerde’ zafer kazanılmadıkça örgütle mücadele etmeyi sürdüreceğini vurguladı.


“ORTAYA ÇIKMAK İÇİN UYGUN ZAMANI BEKLİYORLAR”


Öte yandan ABD öncülüğündeki DAİŞ Karşıtı Koalisyon’un Komutanı Korgeneral Paul LaCamera, DAİŞ’in halifeliğinin bozguna uğratıldığını doğruladı, fakat örgüt üyelerinin sığınmacı kamplarında ve ücra bölgelerde gizlendiklerini ifade etti.


LaCamera, “Yanılgıya düşmemek gerekir, DAİŞ gücünü koruyor. Onlar, erimekte olan kadrolarından ve imkânlarından geriye kalanları koruma yönünde ihtiyatlı karar aldılar, bahislerini sığınmacı kamplarına ve ücra bölgelerde gözlerden uzak olmaya yaptılar. Yeniden ortaya çıkmak için uygun zamanı bekliyorlar” diye konuştu. 

SIRADAKİ HABER