Trump'tan kongre baskını sonrası ilk açıklama: Azil süreci öfke yaratıyor ama şiddet istemiyorum

Kongre baskını sonrası ilk kez açıklama yapan Trump, azil sürecinin öfke yarattığını ancak şiddet istemediğini söyledi.

© REUTERS / KEVIN LAMARQUE
Trump'tan kongre baskını sonrası ilk açıklama: Azil süreci öfke yaratıyor ama şiddet istemiyorum

​​​​​Trump, Texas eyaletine yapacağı ziyaret öncesi, Beyaz Saray'dan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

ABD Başkanı Donald Trump, geçen haftaki Kongre baskını hususunda, "Ben şiddet istemiyorum, sevmiyorum, hiç istemedim" açıklamasında bulunurken, kendisine yönelik azil sürecini de "cadı avının devamı" olarak nitelendirdi.

Trump, kendisine yönelik azil süreci konusunda ise "Azil süreci, siyasi tarihimizdeki en büyük cadı avının devamıdır. Kesinlikle çok saçma. Bu azil süreci, büyük bir öfkeye yol açıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Başkan Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer'in, kendisini azletmeye yönelik çabalarını "korkunç" olarak nitelendirdi.

'Teknoloji şirketleri berbat bir hata yaptı'
Twitter'ın hesabını kapatmasına yönelik de konuşan Trump, "Teknoloji devleri berbat bir hata yaptı. ABD'ye kötülük yaptılar" dedi. Teknoloji firmalarının kendisini engellemesinin öfkeye sebep olduğunu belirterek "Ben hiç bu kadar öfkenin bir araya geldiğini görmemiştim" ifadelerini kullandı. 

Kongre baskınında sorumluluğu olup olmadığına ilişkin soruya ise "O gün söylediklerim tamamen uygundu" diye konuştu. Trump, baskından önceki söylediklerinin analiz edildiğini ve insanların bu sözleri tamamen uygun olduğunu düşündüklerini öne sürdü.

SIRADAKİ HABER