Trump taraftarları kongre binasını bastı: Pence sığınaktan tahliye edildi

Trump destekçileri, ABD seçimlerini resmileştirmeyi görüşen Kongre'nin kapısına dayandı: Kapitol kilit altına alındı!

© REUTERS
Trump taraftarları kongre binasını bastı: Pence sığınaktan tahliye edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçileri, Seçilmiş Başkan Joe Biden'ın seçimlerdeki zaferini resmileştirmeyi görüşen yasama organı Kongre'yi bastı. Bir grup protestocunun Kongre binasının içine girdiği belirtilirken, Fox News bir kişinin vurulduğunu duyurdu.

Arizona'daki seçim sonuçlarına itirazı değerlendiren Senato, olaylar nedeniyle oturuma ara verdi. Kongre'deki oturumu yöneten ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Senatör Chuck Grassley'nin güvenli bir yere götürüldüğü belirtildi.

Washington'da sokağa çıkma yasağı
Washington Valisi, başkentte saat 18.00 itibariyle başlayacak bir sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasak, 7 Ocak sabah 06.00'a kadar geçerli olacak.

Polisin, Trump destekçilerini dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi. Cumhuriyetçi Parti'ye yakınlığıyla bilinen Fox News kanalı, Kongre'de çıkan olaylarda bir kişinin vurulduğunu bildirdi. Kanal, vurulan kişinin bir süre önce Kapitol Binası'ndan hasteneye götürüldüğünü bildirdi.

Trump'tan 'barışçıl kalma' çağrısı
ABD Başkanı Donald Trump, Kongre Joe Biden'ın seçim zaferini resmileştirmek üzere toplandığı sırada Kapitol Binası'nın çevresini saran destekçilerine "barışçıl kalma" çağrısında bulundu.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Trump, "Kapitol'deki herkese barışçıl kalma çağrısı yapıyorum. Unutmayın, BİZ hukuk ve düzenin partisiyiz. Yasalara saygı gösterin ve mavi üniformalı mükemmel insanlarımıza saygı gösterin. Teşekkürler!" yazdı.

Savunma Bakanlığı'ndan Ulusal Muhafız talebine net
Nancy Pelosi, Ulusal Muhafız birliklerinden, Kongre polisinin talebi üzerine, Kongre Binası'nda güvenliğini sağlamalarını istedi. ABD Savunma Bakanlığı, Ulusal Muhafızlar'ın Kongre'ye gönderilmesi talebini reddetti.

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 21:42
SIRADAKİ HABER