Trump, Türkiye Kürtlere ateş açmaması gerektiğini tümüyle anlıyor, yoksa geniş çaplı yaptırımlar uygularım

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin ABD ve Rusya ile ayrı ayrı yaptığı anlaşmaların ardından Suriye'deki durumu değerlendiren yeni tweet attı.

© REUTERS
Trump, Türkiye Kürtlere ateş açmaması gerektiğini tümüyle anlıyor, yoksa geniş çaplı yaptırımlar uygularım

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekatı'na yeşil ışık yakarak ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesinin yolunu açan, ardından ABD'nin IŞİD'e karşı savaşta sahadaki ortakları olan Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) geri çekilmesi karşılığı harekatın durması anlaşmasını kotaran Trump, bugüne de müteakip gelişmeleri değerlendiren tweetlerle başladı:

'TÜRKİYE KÜRTLERE YEDEK DESTEK OLARAK HAZIR'

"Türkiye, oldukça yakın bölgelere gitmek için Güvenli Bölge diye bilinen yerden çekilmekte olan Kürtlere ateş açmaması gerektiğini tümüyle anlıyor. İhlal halinde geniş çaplı Yaptırımların dayatılacağını tekrarlamama gerek yok. İyi gidiyor! IŞİD'i Kürtler emniyete alırken Türkiye de yedek destek olarak hazır..."

'PETROL GÜVENCEYE ALINDI'

"... ABD'nin refahı Kasım 2016'dan beri Trilyonlarca Dolar kazandı. Tüm diğerleri aşağı gitti. Bizim gücümüz ekonomiktir, yeniden inşa edilen Ordumuzu kullanmak zorunda kalmamızdan önce çok daha iyi bir alternatiftir. Petrol güvenceye alındı. Askerlerinizi bölgeyi terk etti ve başka yerlere gitmek için Suriye'den ayrılıyor."


'20 YILDIR ORTADOĞU'YU YANLIŞ ANLAYAN UZMAN KILIKLI SALAKLAR'

"Sonra EVE GELİYORLAR! Bizim orada sadece 30 günlüğüne olmamız gerekiyordu, bu 10 yıl önceydi. Bu 20 yıldır Ortadoğu'yu yanlış adlandıran uzman kılıklı salaklar anlaşmadan ne elde ettiğimizi sorduğunda, basitçe diyorum ki, PETROL, ASKERLERİMİZİ EVE GERİ GETİRİYORUZ, IŞİD EMNİYETE ALINDI!" 

Ukraynagate yüzünden hakkında azil soruşturması açılmış olan ​Trump, kendisinden 'şimdiden tarihe geçen bir başkan', 'önceki tüm başkanlardan daha fazlasını yaptı' diye söz eden Fox Business kanalı programcısı, TV yorumcusu, radyo programcısı yazar ve komplo teorisyeni Lou Dobbs'un azil sürecine karşı görüşlerini alıntılayıp tweetledi:

"3 yıldan az süredir görevde olan Donald J. Trump kesinlikle şimdiden tarihe geçen bir Başkan oldu. Sicili herkesin bakması, incelemesi ve kıyaslaması için ortada. Bu, resmi bir Azil Soruşturması değil, Başkan'ı devirmeye yönelik gayrimeşru bir çabadır. @LouDobbs Teşekkürler Lou."

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 15:33
SIRADAKİ HABER