Trump ve Abe’den İran görüşmesi

ABD Başkanı Donald Trump ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe telefonda Kuzey Kore ve İran konusunda görüştü.

© REUTERS
Trump ve Abe’den İran görüşmesi

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Donald Trump ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, ticari ilişkilerin yanı sıra İran ve Kuzey Kore ile ilgili konular ele alındı.

Trump ve Abe, özellikle son dönemde Kuzey Kore'nin tehdit içeren açıklamalarının ardından yakın iletişim ve işbirliğini sürdürme konusunda mutabık kaldı.

RUHANİ - ABE GÖRÜŞMESİ

Geçtiğimiz günlerde Japonya'yı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Şinzo Abe ile bir araya gelmişti.

Ruhani görüşmede, Japonya ve diğer ülkelerin, 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmanın sürdürülmesi yönünde çaba göstermesini ümit ettiğini söylemişti.

Japonya Başbakanı Abe de ülkesinin Ortadoğu'da gerilimin azaltılmasına yardımcı olmayı ümit ettiğini belirtirken, İran'ın barış ve istikrar için "yapıcı" rol oynaması ve nükleer anlaşmaya tam anlamıyla uyması çağrısında bulundu.

Abe, ay başında ise Ruhani'nin Japonya'yı ziyaret edebileceğini açıklayarak Ortadoğu'da tansiyonun düşürülmesi ve istikrarın sağlanması için tüm diplomatik girişimlerini sürdüreceklerini söylemişti. Abe, ABD ile İran arasında uluslararası toplumdan da beklendiği gibi arabulucu olarak hizmet etmek istediklerini bildirmişti.

İRAN’A YAPTIRIMLAR

ABD yönetimi, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekildikten sonra Tahran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

İran, anlaşmanın tarafı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya'dan mutabakatın korunmasını istemiş ancak beklentisi karşılanmamıştı. Bunun üzerine Tahran yönetimi, nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azaltma kararı almış, son olarak Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmada verdiği sözleri yerine getirmediği gerekçesiyle dördüncü adım olarak Kum kentinde bulunan Fordo Nükleer Tesisi'ndeki 1044 santrifüje gaz enjekte etmeye başlanacağını açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER