Trump ve Putin’den ortak açıklama

ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ve Rus ordularının Naziler yönetimindeki Almanya’ya karşı işbirliği içine girmek için Elbe Nehri’nde buluşmasının 75’inci yıldönümü dolaysıyla ortak açıklama yayınladı.

© REUTERS
Trump ve Putin’den ortak açıklama

Beyaz Saray’ın resmi internet sayfasında, ‘Elbe’deki Buluşmanın 75’inci Yıldönümü Anısına Başkan Donald J. Trump ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortak Açıklaması’ başlığıyla yayınlanan metinde, “Elbe Ruhu, daha büyük amaçlar uğruna, ülkelerimizin farklılıkları bir kenara bırakarak güven inşa edip işbirliği içine girdiğinin bir örneğidir” denildi.

Kremlin tarafından yazılı açıklamada ise, iki ülke birlikleri arasındaki temas, “Nazi rejiminin kesin yenilgisinin habercisi” olarak nitelendirilerek, "Elbe’deki karşılaşma, 1942 tarihli Birleşmiş Milletler Deklarasyonu çerçevesinde birleşen çok sayıda ülke ve halkın muazzam çabalarının doruk noktasıdır” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, ülkeler arasındaki farklılıkların kenara koyulması noktasında “Elbe ruhunun” örnek teşkil ettiği vurgulanarak, “Bugün 21. yüzyılın en ciddi zorluklarıyla mücadele ederek, faşizmi yenmek için birlikte mücadele edenlerin kahramanlığına ve cesaretine saygı gösteriyoruz. Bu kahramanlık hiçbir zaman unutulmayacak” ifadelerine yer verildi.

Almanya topraklarında doğudan ilerleyen Sovyet askerleri ile batıdan ilerleyen ABD askerlerinin 25 Nisan 1945’te Elbe Nehri üzerinde bulunan köprüde bir araya gelmesi, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesine giden sürecin önemli olaylarından biri olarak kabul edilmektedir.

SIRADAKİ HABER