Trump’a ‘beceriksiz’ diyen büyükelçiden istifa

ABD Başkanı Donald Trump’a ‘beceriksiz’ dediği iddia edilen İngiliz Büyükelçi Kim Darroch istifa etti.

© AFP
Trump’a ‘beceriksiz’ diyen büyükelçiden istifa

İngiltere'nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch, ABD Başkanı Donald Trump için beceriksiz ifadesini kullanmasının ortaya çıkmasının ardından istifa etti. 

Darroch, istifasını "Mevcut görevime devam edemeyeceğim" ifadeleriyle duyurdu.

Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson'la iktidardaki Muhafazakar Parti’nin liderliği için yarışan Hunt, liderliği kazanması durumunda ülkenin yeni başbakanı da olacak.

Trump, birkaç gündür polemiğe girdiği İngiliz Büyükelçi Darroch'a yönelik eleştirilerini Twitter hesabından sürdürmüştü.

Trump, açıklamasında, "İngiltere'nin ABD'ye kakaladığı kaçık büyükelçi bizi heyecanlandıran biri değil, çok aptal bir adam. Elçi, önce başarısız Brexit müzakereleri hakkında kendi ülkesi ve Başbakan May ile konuşmalı" ifadesini kullanmıştı.

İngiltere Başbakanı May'in Brexit sürecini kötü yönettiğini bir kez daha iddia eden Trump, "Büyükelçiyi tanımıyorum ama gururlu bir ahmak olduğu söylendi bana. Kendisine, ABD'nin şu anda dünyanın en iyi ekonomisine ve ordusuna sahip olduğu ve bunların giderek daha da güçlendiğini söyleyin. Teşekkürler Başkan!" değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Trump, dün de kendisi hakkında "beceriksiz" dediği iddia edilen Darroch'ı hedef alan açıklamalar yapmış ve "Kendisiyle artık işimiz olmaz" ifadesini kullanmıştı.

İngiliz Daily Mail gazetesinin pazar edisyonu Mail On Sunday'de yayımlanan haberde, Darroch'ın diplomatik yazışmaları olduğu öne sürülen metinler yayımlanmış, İngiliz Dışişleri Bakanlığı haberi yalanlamamıştı.

Haberde, Darroch'ın ABD Başkanı ile ilgili "Trump yönetiminin esasen daha normal, daha az işlevsiz, daha az tahmin edilemez, daha az hizipçi, diplomatik olarak da daha az sakar ve beceriksiz olacağına inanmıyoruz" ifadesine yer verilmişti.

Trump yönetimindeki Beyaz Saray'ın "yetkin" olarak görüleceğini düşünmediğini kaydeden Darroch ayrıca mevcut idarenin "utanç içinde sona ermesine yol açabilecek bir şeylerin ortaya çıkabileceği" değerlendirmesini de yapmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hunt ise söz konusu sızıntının kaynağını araştırdıklarını açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER