Trump’ın sosyal medya platformu, meğer başka bir siteyi klonlamış

Ekim ayında, Donald Trump, 2022'nin ilk çeyreğinde yayına girecek yepyeni bir sosyal medya sitesi olan TRUTH Social'ın lansmanını yapmıştı. Ancak, kısa süre sonra sitenin açık bir sitenin bir klonu olduğu ortaya çıktı.

© REUTERS / Dado Ruvic
Trump’ın sosyal medya platformu, meğer başka bir siteyi klonlamış

TRUTH’un temel aldığı Mastodon’un kurucusu, Trump’ın sitesinin gerçekten de kendi koduna dayandığını doğruladı, ancak TRUTH Social, kaynak kodunu ve onda yapılacak herhangi bir değişikliği herkesin kullanımına açık hale getirmesi gerektiğini belirten lisans gereksinimlerine uymadı.

Açık kaynak lisansları uygulayan Yazılım Özgürlüğü Muhafazası (SFC), Trump’ın platformunun Mastodon’un gereksinimlerine uymaması durumunda sitenin haklarının otomatik ve kalıcı olarak feshedileceğini söyledi.

Şu an için TRUTH, uyarıyı dikkate almış görünüyor. Mastodon’un orijinal koduna bir ZIP arşivi gösterdiği özel bir açık kaynak bölümü var. Site şunları yazdı: “Amacımız, siyasi inancınız ne olursa olsun açık kaynak topluluğunu desteklemek.”

Mastodon’un kurucusu Eugen Rochko, herhangi bir dava açmayacağını söyledi ve şunları söyledi: “Onlardan herhangi bir bildirim almadık, ancak şimdilik kaynak kodun bir ZIP arşivini yüklediler.”

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2021, 13:03
SIRADAKİ HABER