Türkiye, Fransa'ya seyahat uyarısı yaparken 'orantısız müdahaleler' ifadesini kullandı

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’da devam eden geniş çaplı grev ve protestolar nedeniyle Türkiye vatandaşlarına bu ülkeye seyahatleriyle ilgili uyarıda bulundu. Uyarıda, 'güvenlik güçlerinin orantısız müdahaleleri' ifadesi yer aldı.

© AFP
Türkiye, Fransa'ya seyahat uyarısı yaparken 'orantısız müdahaleler' ifadesini kullandı

Fransa’daki grevler üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yer alan açıklamada “Grevlere bağlı protesto gösterilerinde yaşanan toplumsal olaylar ve güvenlik güçlerinin orantısız müdahaleleri, başta Paris olmak üzere, Fransa’da bulunan vatandaşlarımızın müteyakkız olmasını gerekli kılmaktadır” denildi.

Bakanlık başta Paris olmak üzere, Fransa’da bulunan veya Fransa’ya seyahat edecek vatandaşlara “seyahatlerinde mevcut olumsuz koşulları dikkate almaları ve seyahatlerini buna göre düzenlemelerini, protestolardan uzak durmalarını ve olayların gelişimini basın-yayın kuruluşlarından takip etmelerini” tavsiye etti.

FRANSA BAŞBAKANI’NDAN REFORMDA KARARLILIK AÇIKLAMASI

Öte yandan, Le Monde’da yer alan habere göre, Fransa Başbakanı Edouard Philippe, reformu hayata geçirmekteki ‘kararlılıklarını’ bildirdi fakat bunu ‘gaddarlık olmadan’  yapmak istediklerini söyledi.

Başbakanın açıklamasına göre hükümet tüm projeyi 11 Aralık Çarşamba günü öğle saatlerinde açıklayacak.

Başbakan’ın bu sözlerinin ardından pek çok ulusal sendika 10 Aralık Salı günü için yeni bir grev çağrısında bulundu. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER