'Türkiye ile diyalog sonuç vermezse başka önlemler gündeme gelir'

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye ile diyaloğun devam ettirilmesi gerektiğini, sonuç alınmadığında ise başka önlemlerin gündeme getirilebileceğini söyledi.

© DPA
'Türkiye ile diyalog sonuç vermezse başka önlemler gündeme gelir'

Lüksemburg'da yapılan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısı öncesinde konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye üzerinde etkili olabilmek için Ankara ile diyaloğun devam etmesi gerektiğini vurguladı. Suriye'ye yönelik askeri operasyonu nedeni ile çok sayıda Avrupa Birliği ülkesinin ulusal bazda Türkiye'ye silah ambargosu uygulama kararı aldığını hatırlatan Maas, Türkiye ile diyalogda kalmanın da önemli olduğunu, ancak bundan bir sonuç alınamaz ise AB düzeyinde başka önlemler üzerine düşünülebileceğini belirtti. Dışişleri Bakanı Maas, "başka önlemler"in ne olduğu konusunda ise detaylı bilgi vermedi.

'OPERASYON ŞİMDİDEN İNSANİ FELAKETLERE NEDEN OLDU'

Suriye'nin kuzeydoğusunda yaşananların endişe verici olduğunu ifade eden Heiko Maas, Türkiye'nin operasyonu ile ilgili olarak, "Daha şimdiden insani açıdan felaketlere neden oldu. 100 binden fazla insan kaçış yolunda" dedi.

'IŞİD YENİDEN GÜÇLENEBİLİR'

Bunun yanında bölgenin siyasi açıdan tamamen istikrarsızlaştığını dile getiren Maas, ayrıca IŞİD'in yeniden güçlenmesi gibi bir tehlikeyle de karşı karşıya olunduğunu belirtti. (DW)

SIRADAKİ HABER