Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması için Macron'a çağrı

59 Fransız milletvekili Cumhurbaşkanı Macron'a

© REUTERS
Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması için Macron'a çağrı

59 Fransız milletvekili Cumhurbaşkanı Macron'a, Kuzey Suriye harekatı nedeniyle Türkiye'ye yönelik yaptırımların başlatılması için de çağrı yaptı.

Fransa parlamentosundan 59 milletvekili Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a bir çağrı yaparak Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması için harekete geçmesini istedi.

8 farklı siyasi grupta yer alan milletvekilleri Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye başlattığı askeri harekattan dolayı Fransa'nın Ankara'ya yönelik yaptırımlar uygulamasını ve Kürt müttefiklerine yardım edilmesi için her türlü çabayı göstermesini da istedi.

Euronews'ten Gizem Sade'nin haberine göre, Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması için yapılan çağrıda, "Türk Ordusu'nun Suriye Kürtlerine yönelik saldırılarına ve Batı demokrasilerinin uluslararası hukuku ihlal eden ve zaten bu kadar çile çeken bölgeyi istikrarsızlaştıran bu istilacılık karşısında etkisiz kalmasına karşı derinden öfke duyuyoruz. Fransa ve Avrupa'yı acil harekete geçmeye ve gerekli tüm önlemleri almaya davet ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Le Figaro gazetesine göre Fransız vekiller alınması gereken başlıca önlemleri şu şekilde sıraladı:

"-Türk saldırı savaşına derhal son verilmesi.

-IŞİD barbarlığına karşı verdiğimiz ortak mücadelede ağır bedeller ödemiş Kürt müttefiklerimizi korumak.

-Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olası katılımı ile ilgili tüm müzakereleri durdurmak ve Ankara'ya yapılan tüm finansal yardımları kesmek.

-Türkiye'ye Rusya'nın Kırım'ı ilhakı nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımların benzerlerini uygulamak.

-Ortak güvenliğimizi tehlikeye sokan eylemleri nedeniyle Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınması sürecini başlatmak."

'NATO ÖLDÜ'

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın danışmanlarından olan ekonomist Ekonomist Jacques Attali de Türkiye'nin Kuzey Suriye harekatını değerlendirirken NATO ittifakının durumuna da işaret etti.

Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğu halde ittifakın ortak değerlerine göre hareket etmediğini söyleyen Attali, buna örnek olarak da Türkiye'nin Rusya'dan S-400 Füze Savunma Sistemi'ni alması ve Kuzey Suriye'de başlattığı askeri harekatı gösterdi.
Jacques Attali bu örnekleri verirken "NATO'nun öldüğü" yorumunu yaptı.

Yine Euronews'ten Gizem Sade'nin haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da 'akıl hocası' olarak bilinen Attali, Türkiye'nin askerti harekatı nedeniyle "NATO öldü, Avrupa olarak yalnızız." dedi.

Fransa Devlet Televizyonu France Info'da katıldığı bir programda konuşan Attali, "NATO üyesi bir güç olan Türkiye diğer üyelerin onayı olmadan Rus silahları alarak tamamen özgür bir şekilde savaşmaya karar verdiğine göre NATO öldü. Türkiye bunu gerçekleştirdi, kimse tepki göstermedi ve Amerika Birleşik Devletleri onu engellemek için hiçbir şey yapmadı." ifadelerini kullandı.

Attali konuşmasına, "Eğer NATO öldüyse ve Amerika Birleşik Devletleri artık bizi savunmuyorsa, Avrupalılara kendilerini korumak için birleşmekten başka yapacak bir şey kalmadı." şeklinde devam etti.

Cumhurbaşkanı Macron da cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Küzey Suriye harekatının Batı'ya karşı da büyük bir hata olduğunu söylemişti. (Kaynak: Euronews)

SIRADAKİ HABER