Ukrayna'da son gelişmeler: Sınırdaki bazı Rus birlikleri üslerine dönüyor

Ukrayna krizinde dün taraflardan peş peşe diplomasi mesajları gelirken, Ukrayna yakınında tatbikat yapan bazı Rus birliklerinin üslerine dönmeye başladığı açıklandı.

© REUTERS
Ukrayna'da son gelişmeler: Sınırdaki bazı Rus birlikleri üslerine dönüyor

Ukrayna krizinde liderlerden dün Rusya, ABD ve İngiltere'den peş peşe diplomasi mesajları gelse de, taraflar askeri yığınak yapmayı da sürdürüyor. Ukrayna'nın Rusya'nın komşusu olarak gelecekte NATO üyesi olup olmayacağına dair çıkmazda çözümsüzlük sürerken, Almanya Başbakanı Olaf Scholz dünkü Kiev ziyaretinin ardından bugün Moskova'ya gidiyor.

Krizdeki son gelişmeler şöyle:

LAVROV-PUTİN GÖRÜŞMESİNDEN 'MÜZAKERE' MESAJI ÇIKTI
Gerilimde dün önce Rusya'dan, sonra da ABD ile İngiltere'den 'diplomasi' vurgulu mesajlar gelmesi dikkat çekti. Moskova'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşen Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, krizin müzakere yoluyla çözülmesi için şans bulunduğunu söyledi. Buna göre Lavrov Putin’in, “Batılı ortaklarla anlaşmaya varma şansı var mı, yoksa Rusya'yı sonsuz müzakerelere sürüklemek mi istiyorlar?” sorusunu yöneltmesi üzerine, “Şans her zaman var” yanıtını verdi. Lavrov'un, AB ve NATO'dan gelen yanıtların tatmin edici olmadığını ama ABD'nin askeri riskleri azaltmak konusunda somut öneriler getirdiğini söylediği belirtildi. Lavrov, "Bence olasılıkları tamamen tüketmiş olmaktan çok uzağız. Bu aşamada bunları devam ettirmeyi ve geliştirmeyi öneriyorum" dedi.

ŞOYGU: TATBİKATLAR BİTİYOR
Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun da Putin'e 'Ukrayna sınırı yakınındaki askeri tatbikatların bazılarının çoktan bittiği ve diğerlerinin de sona gelmekte olduğu' bilgisini vermesi dikkat çekti.

'UKRAYNA YAKININDAKİ BAZI BİRLİKLER ÜSLERİNE DÖNÜYOR'
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamadaysa, Ukrayna yakınlarındaki bazı askerlerin tatbikatlarını tamamlamaları sonrası üslerine geri dönmekte oldukları bilgisi verildi. Interfax ajansının aktardığı habere göre Rusya Savunma Bakanlığı, ülke çapındaki geniş kapsamlı tatbikatların sürdüğünü, bununla birlikte Güney ve Batı askeri bölgelerindeki bazı birliklerin tatbikatlarını tamamlayarak üslerine dönmeye başladıklarını açıkladı.   

BIDEN-JOHNSON GÖRÜŞMESİNDE 'DİPLOMASİ PENCERESİ AÇIK' UZLAŞMASI
Bu gelişmenin ardından, ABD Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın telefonda görüştüğü ve 'diplomasi penceresinin açık kaldığı ve Rusya'nın Ukrayna'ya karşı tehditlerinden geri adım atabileceği' konusunda anlaştığı açıklandı. İki liderin, 'Rus saldırganlığının artması durumunda önemli bir yaptırım paketinin uygulanması dahil, Batılı ülkelerin Rus tehditleri karşısında birlik halinde kalmaları gerektiği konusunda da anlaştığı' açıklandı. Ancak İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss'un bugün tansiyonu yeniden yükselterek 'Rusya'nın her an saldırabileceği' ve 'Kiev'in de hedefte olabileceği' iddiası dikkat çekti.

AB: TEK ÇÖZÜM KONUŞMAK

Öte yandan Avrupa Birliği'nden (AB) de bugün tansiyon düşürücü bir açıklama geldi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Rusya'nın güvenlik endişelerini ele almaya hazır olduklarını söyledi. Borrel, "Herkesin endişelerini gidermenin tek yolu masada konuşmak ve görüşmek" dedi. BBC Radyosu'na konuşan Borrel, "Eğer Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkarsa, Kuzey Akım 2 Hattı operasyonel hale gelmeyecektir" ifadelerini kullandı.

SCHOLZ KİEV'DEN SONRA MOSKOVA'YA GİDİYOR
Diplomasi trafiği bugün, Almanya Başbakanı Scholz'un Putin'le görüşmek üzere Moskova'ya gitmesiyle devam edecek. Scholz, dün Kiev'i ziyaretinde, 'Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik herhangi bir saldırganlığının ağır ekonomik sonuçlar doğuracağını ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün müzakere edilemez olduğunu' söylemişti. Scholz, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Putin'e, 'Rusya'nın güvenlik endişeleri hakkında diyaloğa açık olduklarını ama eğer Ukrayna'yı işgal ederse yaptırımlarla karşılaşacağı mesajını vereceğini' söyledi. Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamadaysa, Scholz'un Putin'den Ukrayna sınırı yakınındaki askerleri geri çekmesini isteyeceği belirtildi.

Zelenskiy ise dün, ABD'nim saldırının gerçekleşeceğini iddia ettiği l6 Şubat gününü 'birlik günü' adı altında ulusal tatil ilan etti.

ABD POLONYA'YA SEKİZ F-15 DAHA GÖNDERDİ
Öte yandan taraflar, askeri yığınak yapmayı da sürdürüyor. ABD'li yetkililerin 'Rus işgali her an başlayabilir' ısrarı devam ederken, Amerikan medyası da Moskova'nın Ukrayna sınırına hem karadan hem denizden yığınak yaptığını öne sürdü. Kiev'deki elçiliğini tamamen boşaltıp personelini batıdaki Lviv kentine çeken ABD ise NATO'nun hava devriyelerine katılmaları için Polonya'ya sekiz F-15 savaş uçağı daha yolladığını açıkladı. ABD, önümüzdeki günlerde Polonya'ya 3 bin ilave asker göndereceğini de duyurmuştu. 

SIRADAKİ HABER