Ukrayna, daha hızlı AB üyeliği için diplomatik çabalarını sürdürüyor

Macron, Ukrayna'nın Avrupa Birliği üyesi olmasının 20 yıl sürebileceğini söylemişti

© REUTERS
Ukrayna, daha hızlı AB üyeliği için diplomatik çabalarını sürdürüyor

Ukraynalı yetkililer, ülkenin Avrupa Birliği üyelik sürecini başlatmak için daha uyumlu bir diplomatik adım atmak konusunda girişimde bulunurken Avrupa Birliği başkentlerinden bazıları, hızlandırılmış süreçle ilgili şüphelerini dile getiriyor.

Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı işgalden bu yana Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen dahil olmak üzere, Avrupa'dan çeşitli isimler Ukrayna'ya aday ülke statüsü vererek üyelik sürecini hızlandırmaya yönelik desteklerini dile getirdi. Öte yandan Berlin, Paris ve çeşitli başkentlerde bu ay sonunda düzenlenecek AB liderler zirvesi öncesi bu konuda resmi bir adım atmaya dair şüpheler bulunuyor.

The Guardian'da yer alan habere göre bir Avrupalı diplomat konuyla ilgili "Hayır demek çok zor olacak ancak evet demek daha da zor" dedi.

Kararın en sonunda Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde yapılacak görüşmeler sonunda alınması bekleniyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un bu konudaki görüşlerinin kritik olacağı  belirtiliyor.

Konuyla ilgili bazı kişilerin, Ukrayna'ya daha sonra aday ülke statüsü vermek gibi taahhütlerde bulunmak gibi alternatifler önerdiği aktarıldı.

Ukrayna'nın Avrupa entegrasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Olha Stefanishyna, alternatif üretmek gibi sonuçların hayal kırıklığı yaratacağını söyleyerek şöyle devam etti:

"Eğer Avrupalı liderler, hız ve Putin'i rahatsız etmeme çekinceleri gibi konularda 24 Şubat öncesi oldukları gibi devam ederse bir proje olarak Avrupa için büyük bir başarısızlık olur. Ukrayna, siyasi bir söz değil, hukuki bağlılık istiyor." 

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski geçen ay yaptığı konuşmada, Ukrayna'ya aday ülke statüsünün "mevcut savaş durumu içinde derhal verilmesi" gerektiğini belirtmişti. Zelenski, aday ülke statüsünden sonra üyelik için de kısaltılmış özel bir prosedür başlatılması gerektiğini söylemişti. Zelenski'nin sözlerine Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen destek olmuştu. 

Öte yandan Fransa, Hollanda ve Nordik ülkeler, hızlandırılmış üyelik meselesine ilişkin şüpheleri dile getirmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna'nın Avrupa Bilriği üyesi olmasının 20 yıl sürebileceğini söylemişti.

SIRADAKİ HABER