Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Pes etmeyeceğiz, kaybetmeyeceğiz, denizde ve havada sonuna kadar savaşacağız

"Ne pahasına olursa olsun topraklarımız için savaşmaya devam edeceğiz"

© REUTERS
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Pes etmeyeceğiz, kaybetmeyeceğiz, denizde ve havada sonuna kadar savaşacağız

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan yaptırımlarla Rusya üzerindeki baskının artırılmasını istedi ve "Pes etmeyeceğiz, kaybetmeyeceğiz, denizde ve havada sonuna kadar savaşacağız. Ne pahasına olursa olsun topraklarımız için savaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Kiev'den video konferans yoluyla İngiliz Avam Kamarası'nda parlamenterlere hitap eden Zelenski, konuşmasını Ukraynaca yaptı ve milletvekillerine İngilizce simultane çeviri yapıldı.

Zelenski, konuşmasında, ülkesinin Rusya'ya karşı verdiği savaşı, İngiltere'nin 2. Dünya Savaşı'ndaki çabalarına benzetti.

"Ormanlarda, arazilerde, kıyılarda, sokaklarda savaşacağız"
"Operasyonun birinci gününde sabah 04.00'te seyir füzeleri tarafından saldırıya uğradık. Herkes uyandı, insanlar, çocuklar, tüm Ukrayna uyandı ve o zamandan beri uyumuyoruz." diyen Zelenski, her bir Ukraynalının ülkesi için mücadele verdiğinin altını çizdi.

Zelenski, Ukrayna'nın daha sonra hava saldırılarına maruz kaldığını, Rusya'nın kendilerinden silah bırakmalarını istediğinde Ukraynalıların savaşmaya devam ettiğini dile getirdi.

Zelenski, konuşmasında, İngiliz milletvekillerine savaşın günden güne nasıl devam ettiğini anlattı. Zelenski, "Pes etmeyeceğiz, kaybetmeyeceğiz, denizde ve havada sonuna kadar savaşacağız. Ne pahasına olursa olsun topraklarımız için savaşmaya devam edeceğiz. Ormanlarda, arazilerde, kıyılarda, sokaklarda savaşacağız." diye konuştu.

Johnson: "Putin'in girişimi başarısız olana kadar her yöntemi uygulayacağız"
İngiltere'nin Ukrayna'ya verdiği destek için İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a teşekkür eden Zelenski, Johnson'dan yaptırımlarla Rusya üzerindeki baskının artırılmasını ve İngiltere'nin Rusya'yı "terörist devlet" olarak tanımasını istedi.

Zelenski'nin ardından konuşan Johnson da ülkesinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna'ya başlattığı savaş girişimi başarısız olana ve Ukrayna bir kez daha özgür olana dek diplomatik, insani ve ekonomik her yöntemi uygulayacaklarının altını çizdi.

Johnson, İngiltere'nin Ukrayna'ya verdiği desteği artıracağını ve Putin'in etrafındakilere ekonomik baskı uygulamayı sürdüreceğini bildirdi.

SIRADAKİ HABER