Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski "Şimdi tam zamanı" dedi; barış için planını sundu

Zelenski, G20'de barış çağrısında bulundu

© REUTERS
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski "Şimdi tam zamanı" dedi; barış için planını sundu

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, G20 liderlerine ülkesindeki savaşı sonlandırmak için hazırlanan bir plana destek vermeleri için çağrıda bulundu ve "Rusya Herson'da yenildikten sonra barış için baskı yapmanın tam zamanı olduğunu" söyledi.

Endonezya'nın Bali kentinde dünyanın en güçlü 20 ekonomisinin liderlerini bir araya getiren G20 Zirvesi'nde konuşan Zelenski, Rus güçleri Herson'dan çekildikten sonra "tekrar toparlanmalarına" izin vermeyeceklerini söyledi ve Ukrayna'nın işgal altındaki tüm topraklarını alana kadar çatışmaların devam edeceğini ifade etti.

Reuters'ın aktardığına göre Ukrayna lideri, "Rusya'nın savaşının durdurulmak zorunda olduğu ve durdurulabileceği zamana geldiğimiz konusunda ikna olmuş durumdayım" diye konuştu.

Ukrayna lideri barış için şart olarak Rusya'nın tüm askerlerini Ukrayna topraklarından çekmesini ve ülkenin toprak bütünlüğünü kabul etmesini talep ederken, Kiev'in egemenliğinden taviz vermeyeceğini bildirdi.  Zelenski, Rusya'nın Ukrayna topraklarında verdiği zarar için tazminat ödemesini de talep etti. 

Zelenski ayrıca "savaş sonrası güvenlik mimarisinin belirlenmesi" ve "Rusya'nın saldırganlığının tekrarlanmasını önlemek için" bir uluslararası konferans yapılmasını istedi. 

Ukrayna lideri, "Savaş karşıtı tüm önlemler uygulandığında savaşın bitimini belgeleyen doküman taraflar tarafından imzalanmalı" dedi.

Rusya'yı zirvede Devlet Başkanı Vladimir Putin değil, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil ediyor. Lavrov'un Zelenski'nin konuşması sırasında salonda olup olmadığı bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2022, 08:10
SIRADAKİ HABER