Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Donbass'ta kalıcı çözüm için uluslararası zirve çağrısı yaptı

"Çatışmayı sona erdirmek için kalıcı olarak anlaşmanın vakti geldi"

© REUTERS
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Donbass'ta kalıcı çözüm için uluslararası zirve çağrısı yaptı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Donbass’taki gerilimin düşürülmesi için Fransa, Almanya ve Rusya’nın dahil olacağı yeni bir uluslararası zirve çağrısı yaptı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Zelenskiy, Donbas krizinin çözümüne ilişkin kurulan Normandiya Formatı liderlerinin danışmanları Jens Plotner ve Emmanuel Bonn'u kabul etti.

Paris'te 2019'da alınan kararların uygulanması için gösterilen çabaları memnuniyetle karşıladığını belirten Zelenskiy, "Çatışmayı sona erdirmek için kalıcı olarak anlaşmanın vakti geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Zelenskiy, bir sonraki Normandiya Formatı zirvesinde bu kapsamda gerekli kararları almaya hazır olduklarını ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, yaptığı açıklamada, ülkesinin siyasi çözüm yoluna bağlı olduğunu yineleyerek, Paris'te alınan kararlar olan ateşkes rejimine bağlı kalma, esir değişimi ve Donbas'taki giriş-çıkışların açılmasının gerekliliğine değindi.

Donbas krizinin çözümüne ilişkin Rusya, Almanya, Fransa ve Ukrayna'dan oluşan Normandiya Formatı zirvesi ülke liderlerinin katılımıyla en son Aralık 2019'da Paris'te düzenlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2022, 14:22
SIRADAKİ HABER