Ukrayna ve Rusya'dan peş peşe açıklamalar "Güçlü bir yanıt verilecek"

Son dakika haberine göre dünyanın yakından takip ettiği Rusya-Ukrayna krizinin başrollerinden Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Kiev'de basın toplantısı düzenledi. Aynı saatlerde Rusya'dan da bir açıklama geldi. İşte Ukrayna ve Rusya cephelerinden yapılan açıklamalar...

© REUTERS
Ukrayna ve Rusya'dan peş peşe açıklamalar "Güçlü bir yanıt verilecek"

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski yaptığı açıklamada, "Avrupa ve NATO'nun çabalarına teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı. Aynı saatlerde Rusya Dışişleri'nden yapılan açıklamada ise "Yaptırımlara ölçülü ve ABD’nin hissedeceği şekilde güçlü bir yanıt verilecek." denildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin açıklamalarından satır başları:

"Rusya’nın sözde cumhuriyetleri kabul ettiğini tanıdığını görüyoruz. Ve Rus kuvvetlerinin sınırın ötesine geçmeye çalıştığını görüyoruz. Biz suçları değerlendirirken diğer devletlerle birlikte hareket ediyoruz. Yine Ukrayna’ya yönelik egemenliğine yönelik bir saldırı olduğunu görüyoruz. Toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırı söz konusu. Rus Federasyonunun askeri mevcudiyeti Donbask bölgesinde ayrılıkçıların arkasına sığınarak artıyor. Ve bunun tek taraflı olarak Minsk sözleşmenin ihlali olarak görüyoruz. Bu aynı zamanda Ukrayna’nın uluslararası çabalarını da engelleme anlamına geliyor.

"KARARLI DAVRANMAMIZ GEREKİYOR"
Uluslararası camianın yanıtına bakmamız gerekirse kararlı davranmamız gerekiyor. İvedilikle harekete geçmemiz ve sert olmamız gerekiyor. Ukrayna dünkü ve önceki günkü kararları memnuniyetle karşılamaktadır. Dün belli başlı yaptırımlar gelmiştir. Burada Ukrayna’da biz çabalarımızı sürdürüyoruz amacımız Rusya’ya karşı çıkma ve gerilimi durdurabilmek. Biz Avrupalıların ve NATO’nın çabalarına teşekkür ediyoruz.

"AVRUPA'NIN DESTEĞİ SÜRECEK"
Avrupa’nın desteği sürecek Ukrayna’ya yönelik olarak. Bugün son derece önemli bir sinyal aldık Ukrayna toplumundan ulusumuzun bir araya gelmesi açısından. Bu fikrimizin desteklenmesinden memnuniyet duyuyorum. Polonya’nın da desteği ile birlikte Ukrayna’ya aday ülke statüsünün verilmesini rica ediyoruz iş birliğimizi dostlarımızla birlikte sürdüreceğiz."

RUSYA'DA AÇIKLAMA: GÜÇLÜ BİR YANIT VERİLECEK
ABD’nin yaptırım kararının ardından açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD tarafına güçlü bir yanıt verileceğini bildirdi.

Rusya’nın Donetsk ve Luhanks’ın bağımsızlığını tanımasının ardından ABD Başkanı Joe Biden Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararlarını duyururken, bu yaptırımlara Rusya’dan da cevap geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin aldığı karara karşılık verileceğini duyurarak, “Yıllar boyunca ekonomimizin gelişmesini engellemek için gösterilen beyhude çabalara rağmen ABD refleks olarak yeniden kendi çıkarları için etkisiz ve verimsiz yöntemlere başvuruyor. Rusya, tüm yaptırım maliyetleriyle birlikte kendisine verilen zararı en aza indirebileceğini kanıtladı. Kaldı ki yaptırım baskısı, çıkarlarımızı sağlam bir şekilde savunma kararlılığımızı etkileyemez” açıklamasını yaptı.

"ABD'NİN HİSSEDECEĞİ..."
Açıklamada Rusya’nın hala diplomasiye açık olduğu ve ABD’ye karşılık verileceği belirtilerek, “Karşılıklı saygı, eşitlik ve birbirimizin çıkarlarının gözetilmesi ilkelerine dayalı olarak diplomasiye açığız. Hiç şüphe olmasın ki, yaptırımlara paralel olmasa da ABD tarafının hissedeceği şekilde ölçülü ve güçlü bir yanıt verilecek" ifadeleri kullanıldı.

SIRADAKİ HABER