Washington Post'dan Trump'a: Bazı Kürtler 2. Dünya Savaşı'nda savaştı

Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kürtler bize 2. Dünya Savaşı'nda yardım etmediler, sözgelimi Normandiya'da yardım etmediler"

© AFP
Washington Post'dan Trump'a: Bazı Kürtler 2. Dünya Savaşı'nda savaştı

Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kürtler bize 2. Dünya Savaşı'nda yardım etmediler, sözgelimi Normandiya'da yardım etmediler" sözlerini mercek altına aldı. Uzmanlarla konuşan gazete, Kürtlerin 2. Dünya Savaşı'ndaki rolünü yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin harekatına geçit vermesi konusunda iç kamuoyundan gelen eleştirileri savuşturmak için sar ettiği “Kürtler bize 2. Dünya Savaşı’nda yardım etmediler, sözgelimi Normandiya’da yardım etmediler” sözleri tartışılıyor. Trump’ın bu ifadeleri alay konusu olurken, Amerikan gazetesi Washington Post 2. Dünya Savaşı’na katılan Kürtleri yazdı.
 
“Başkan Trump, aslında bazı Kürtler 2. Dünya Savaşı’nda savaştı” başlıklı makalede Trump’ın sözlerinin, ‘Kürtlerin 2. Dünya Savaşı’ndaki rolünün bugün ABD’nin onlarla ittifaktaki pozisyonuyla ilgisiz olduğunu düşünen bazı gözlemcileri şaşırttığı’ belirtildi. “Washington pek tabii ki modern ittifaklarını bir ülkenin 2. Dünya Savaşı’nda durduğu yere göre seçmiyor” denilen analizde, Almanya’yla Japonya’nun bu durumun en bariz örnekleri olduğuna dikkat çekildi.

‘NORMANDİYA’DA YOKTULAR AMA…’

Gazete “Ve Kürtlerin kendi ulus devletleri yok, bunun yerine büyük ölçüde Suriye, Irak, İran, Türkiye ve Ermenistan’da yaşıyorlar” ifadelerini kullandı. Missouri Üniveristesi’nde Ortadoğu profesörü olan ve 1. Dünya Savaşı sonrası dönemde Kürtler konusunda uzmanlığı bulunan Djene Rhys Bajalan ise “Ulus devletleri olmayan birçok halk bizzat Normandiya’da değildi ama savaşa ya doğrudan ya da teçhizat ve işgücü sağlayarak katıldılar” dedi. Bajalan, bu kişiler arasında Kürt savaşçıların da bulunduğunu söyledi.

‘İNGİLİZ ORDUSUNA VEYA KIZIL ORDU’YA KATILANLAR VARDI’

Fransa’daki Neuchatel üniversitesinde tarih profesörü olan ve ‘Suriye Kürtleri: Tarih, Siyaser ve Toplum’ kitabının yazarı Jordi Tejel de, “Devletleri yoktu, dolayısıyla devlet gibi davranamazlardı” diyerek, bazı Kürt savaşçıların bölgedeki başka ordulara katıldığını, İngiliz ordusu ve Kızıl Ordu’da mücadele verdiğini söyledi.

‘NAZİ YANLILARININ GETİRDİĞİ BAŞBAKANI DEVİRDİLER’

Tejel, bu dönemde bazı Kürtlerin ‘İngiliz veya Fransızlara karşı sömürgecilik karşıtı bir alternatif olarak’ gördükleri Nazilere sempati duyduğunu ama birçoğunun Ortadoğu’daki Nazi nüfuzuna karşı koymak için mücadele verdiğini vurguladı. Bajalan ise bu duruma örnek olarak, Irak’ta Nazi yanlısı generallerin 1941 yılında darbe yaparak Arap milliyetçisi Raşid el Geylani’yi başbakanlık koltuğuna oturttuğunu hatırlatıp, “Ve bu askeri cuntanın daha sonra devrilmesinde orantısız ölçüde büyük bir rol oynayanlar, Kürtlerdi” dedi.

SIRADAKİ HABER