Washington: Suriye misyonumuz değişmedi

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Washington’un Suriye misyonunun değişmediğini belirterek, “Misyonumuz, Suriye'nin doğusunda DAİŞ ile yapılan mücadeledir” dedi.

© REUTERS
Washington: Suriye misyonumuz değişmedi

Mark Milley, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nde 2021 savunma bütçesine ilişkin soruları yanıtladı. 

"ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına" ilişkin soruya yanıt veren Milley, Washington’un Suriye misyonunun değişmediğini ifade ederek, “Misyonumuz, Suriye'nin doğusunda DAİŞ ile yapılan mücadeledir” diye konuştu.

Öte yandan Milley, “Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var” ifadelerini kullandı.

Mark Esper ise ABD'nin misyonunun, şu anda sadece ülkenin doğusundaki petrol bölgelerinde, terör örgütü DAİŞ’in tekrar ortaya çıkmasını engellemek olduğunu ifade ederek, "Sınır bölgesine asker göndermemiz şu aşamada olası görünmüyor" dedi.

Bir kongre üyesinin, "ABD'nin bir daha Suriye iç savaşına karışıp karışmayacağı" sorusuna Esper, "Bu yönde bir tartışmanın olmadığı" yanıtını verdi.

SIRADAKİ HABER