WHO’dan normalleşme uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni tip coronavirüs (Covid-19) önlemlerinin esnetilmesi konusunda uyarıda bulundu.

© AFP
WHO’dan normalleşme uyarısı

Birçok ülkede Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlerin gevşetilmesiyle ilgili WHO Direktörü Adhanom Ghebreyesus’tan açıklama geldi.

Ghebreyesus, salgın nedeniyle alınan önlemlerin gevşetilirken çok dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “Ülkeler bu konuda azami dikkati göstermezse yeni bir kapsamlı tecrit dönemi zaruri olacaktır” dedi.

Öte yandan WHO Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen futbol liglerinin haziran yeniden başlamasına ilişkin, "Bu, UEFA, ulusal federasyonlar ve bu tür faaliyetlere ev sahipliği yapan hükümetlerin egemenlik hakkıdır" dedi.

Ryan, WHO’nun İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuştu.

WHO’nun farklı spor dallarından tüm spor federasyonlarına Covid-19 riskinin nasıl yönetilebileceği konusunda tavsiyelerde bulunduğunu aktaran Ryan, "Ama, başlıca organizasyonlar veya bir faaliyetin devam edip etmeyeceğine dair biz bir karar almıyoruz" ifadesini kullandı.

"SOSYAL VE EKONOMİK HAYATLARIMIZIN GERİ DÖNDÜĞÜNÜ GÖRMEK İSTİYORUZ”

Maçların seyircili veya seyircisiz oynanması konusunda net yorum yapmayan Ryan, yeniden başlayacak liglerde futbolcu ve futbol çalışanlarının güvenliğinin önemli olduğunun altını çizerek, “Liglerin başlayacağı ülke federasyonları veya hükümetlerin talepte bulunması halinde özel risk yönetimi tavsiyelerinde bulunmaya hazırız" dedi.
HABER MEKREZİ

SIRADAKİ HABER