WHO’dan tıbbi malzeme eksikliğine karşı uyarı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hızla yayılan yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınına karşı kullanılan sağlık ekipmanlarındaki stok sorunu ve fiyat artışlarına karşı ülkeleri uyardı.

© AFP
WHO’dan tıbbi malzeme eksikliğine karşı uyarı

WHO, ülkelere yaptığı çağrıda, Covid-19 ile mücadelede kullanılan malzemelerin üretimini yüzde 40 civarından artırmalarını istedi.

WHO, her ay dünya çapında 89 milyon tıbbi maske, 76 milyon eldiven ve 1,6 milyon koruyucu gözlüklere ihtiyaç duyulacağını tahmininde bulundu.

Dün, Fransa'da sağlık maske stoklarında yaşanan sorunlara karşı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron devletin maske stokları ve üretimine el koyduğunu açıklamıştı.

Çin'de ortaya çıkan yeni tip coronavirüsün (Covid-19) 4 Mart itibarıyla dünyada 93 binden fazla kişiye bulaştığı tespit edilirken, bunlardan 50 bin 984'ü iyileşti.

Covid-19 görüldüğü bildirilen ülkelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesinde yer alan bilgilere göre, yeni tip coronavirüs nedeniyle şu ana dek 3 bin 203 kişi hayatını kaybetti.

Hastalığa karşı aşı geliştirme çalışmaları sürerken, vakaların yarısından fazlasında semptomları gidermeye yönelik tedaviler başarılı oldu. Şu ana dek Covid-19 tespit edilen 50 bin 984 kişi taburcu edildi.

Salgında şu ana dek hastaların yüzde 3,4'ü hayatını kaybetti, yüzde 54,7'si iyileşti.

Salgın, enfekte vaka sayısı, can kaybı ve yayılma hızı bakımından son 20 yılda etkili olan diğer küresel coronavirüs salgınlarını geri bırakmakla birlikte, ölüm oranı bakımından daha düşük bir seyir izliyor.

Çin'den 2002-2003 yıllarında dünyaya yayılan Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS), 8 bin 96 kişiye bulaşmış ve 774 kişinin ölümüne yol açmıştı.

Suudi Arabistan'da 2012'de ortaya çıkan Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) ise 2 bin 506 kişiye bulaşmış ve 862 kişi hayatını kaybetmişti.

Ölüm oranı SARS'ta yüzde 9,6, MERS'te ise yüzde 34 olmuştu.

SIRADAKİ HABER