WSJ: Türkiye ile gerilim, ABD'yi askeri olarak Yunanistan'a yaklaştırıyor

Wall Street Journal gazetesi, Amerikan yönetiminin Yunanistan ile askeri işbirliğini derinleştireceğini yazdı. Gazete, bu kararın Ankara ile gerilimden kaynaklandığını belirtse de, işbirliğinin Türkiye pahasına olmayacağını belirtti.

© REUTERS
WSJ: Türkiye ile gerilim, ABD'yi askeri olarak Yunanistan'a yaklaştırıyor

Amerikan gazetesi Wall Street Journal (WSJ), ABD ordusunun Yunanistan ordusu ile ülkedeki hava ve deniz üslerini daha fazla kullanmayı da içeren görüşmelerde bulunduğunu yazdı. Haberde bu durumun Türkiye ile ABD arasındaki gerilimden kaynaklandığı ima edilse de, Washington ile Atina arasında artması muhtemel askeri işbirliğinin ‘Türkiye pahasına olmayacağı’ da belirtildi.

Wall Street Journal’a isim vermeden konuşan Amerikalı yetkililere göre, ABD ve Yunanistan bir yandan ‘ikili ilişkilerinin zirve noktasında’, bir yandan da ikisi de ‘NATO müttefikleri Türkiye ile ilgili endişeler yaşıyor’.
 
Haberde Yunanistan’ın coğrafi  yıl boyunca uçuş eğitimi yapılabilmesi için ideal hava şartlarına sahip olduğu, ABD’nin Yunanistan’daki üslerini kullanımı genişletmeye çoktan başladığı kaydedildi. Yunanistan’ın Larissa Hava Üssü’nde silah taşımayan insansız hava aracı MQ-9 Reaper’ların bahar aylarında kullanıma başlandığı belirtildi.

Yetkililer ise ABD Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti tarafından yürütülen görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve kalıcı olarak asker ya da ekipman konuşlanmasının önerilmediğini söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı Joe Dunford, geçen hafta ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Suriye ve Kuzey Afrika’daki operasyonlara coğrafi yakınlığına dikkat çekerek, “Ülkede çok önemli fırsatların olduğunu” söylemişti.

Haberde, Yunanistan’daki askeri üslerin kullanımının artırılmasının Türkiye’deki İncirlik Üssü’ndeki operasyonların yerine geçme amacı taşımadığı da kaydedildi. General Dunford, “Yunanistan ile ikili ilişkilerimiz hiçbir şekilde Türkiye pahasına değil” dedi. (Kaynak: BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER