Yeni Zelanda'da Maorilerden Jacinda Ardern'e 'part-time başbakanlık' eleştirisi

Yeni Zelanda'da İşçi Partili Başbakan Jacinda Ardern ile yerli Maoriler arasındaki gerilim dinmiyor. Ardern'i 'part-time başbakanlık'la suçlayan ve kendi sorunlarına eğilmemekle yerliler, parlamento binasına yürüdü.

© REUTERS
Yeni Zelanda'da Maorilerden Jacinda Ardern'e 'part-time başbakanlık' eleştirisi

Yeni Zelanda’daki cami saldırılarında sergilediği birleştirici liderlik ile dünya çapında takdir toplayan İşçi Partili Başbakan Jacinda Ardern, ülkesinin yerli halkı Māorilerin protestoları ile karşı karşıya. Māoriler Ardern’in hükümetini, yerli çocukların devlet tarafından çocuk esirgeme kurumu himayesine alınmasında ırkçılıkla suçluyor. Bir yandan da, Māorilere ait bir arazideki inşaat tartışması sürüyor. Ardern, ‘part-time başbakanlık’ ile suçlanıyor.

Māori çocuklarının devlet tarafından hedef alındığını savunan yüzlerce protestocu, dün başkent Wellington’da parlamento binasına yürüdü. Başka kentlerde de aynı sebeple eylem vardı. Çocuk hakları savunucuları, Yeni Zelanda devletinin ‘karanlık sömürgeci tarihin bir mirası’ olarak, Māori ailelere müdahale ettiğini söylüyor.

Yeni Zelanda’da şu an 6 binden fazla çocuk, ailelerinin yeterli bakımı sağlayamayacağı gerekçesiyle devlet himayesine alınmış durumda. Bu çocukların yüzde 50’sinden fazlası ise Māori. Bu duruma karşı çıkan eylemciler, “Ellerinizi çocuklarımızdan çekin” başlıklı bir bildiri hazırladı. Bildiri 17 bin imza toplarken, Māori partisinin eski eş başkanı ve kendisi de ailesinden koparılmış olan siyasetçi Dame Tariana Turia, söz konusu politikayı eleştirdi. “Çocuğun annesiyle, annenin çocuğuyla bağı koparılıyor” diyen Turia, “Çocuk, kim olduğu hissini bir daha asla edinemiyor” tepkisini gösterdi.

Māorilerin bu sebeple parlamento binasına yürüdüğü sırada, Auckland kentinde de bir başka protesto vardı. Yerlilerin kutsal saydığı Ihumātao bölgesine hükümet tarafından verilen inşaat iznine karşı protestolar, Ardern’in geçen hafta ‘gerilim çözülene dek inşaatı durdurma’ kararı almasına rağmen sürüyor. 14’üncü yüzyıldan bu yana Ihumātao’da varlık gösteren yerliler, inşaatın tamamen iptal edilmesi talebiyle geri adım atmıyor. Bölgedeki eylem, ülke çapından protestocuların da gelmesiyle büyümüş durumda.

Bu protestolar, Ardern’in İşçi Partisi ile Maoriler arasında seçimlere yansıyabilecek bir gerilime işaret ediyor. 

SIRADAKİ HABER