Yeni Zelanda'dan Facebook'un ırkçı paylaşımları yasaklayan kararına destek

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Facebook'un beyaz milliyetçiliği ve ayrımcılığı öven paylaşımları yasaklayacağı kararını desteklediklerini açıkladı. 15 Mart'ta Yeni Zelanda'da camilere düzenlenen saldırıların görüntüsü yasaklanmadan önce sosyal medya hesaplarından izlenmişti.

© REUTERS
Yeni Zelanda'dan Facebook'un ırkçı paylaşımları yasaklayan kararına destek

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Facebook’un beyaz milliyetçiliği ve ayrılıkçılığı öven ve destekleyen paylaşımları engelleme kararını olumlu karşıladığını açıkladı. Jacinda Ardern, bu tür içeriklerin nefret söylemi kapsamında görülmesi gerektiğini söyledi.
 
Ardern düzenlediği basın toplantısında, “Bu kategoriler önceden de bu kapsamda ele alınmalıydı, ama Christchurch’teki saldırının ardından bu konunun netlik kazanması olumlu bir gelişme” dedi. Söz konusu içeriklerin yayılmasını engellemeyen sosyal medya şirketlerine ceza verilmesini öngören yasalar üzerinde çalıştıklarını da belirtti.

Yeni Zelanda’da 51 kişinin ölümüne yol açan cami saldırılarını gerçekleştiren kişinin saldırıyı canlı yayımlaması üzerine Facebook eleştiri almıştı.

FACEBOOK MİLLİYETÇİ PAYLAŞIMLARI ENGELLEME KARARI ALDI

Sosyal medya devi, beyaz milliyetçilik ve ayrımcılığı tüm platformlarında engelleme kararı aldığını açıkladı. Şirket, Facebook ve Instagram’da önümüzdeki haftadan itibaren “bu akımları öven, destekleyen ya da temsil eden” içerikleri engelleyeceklerini bildirdi. Facebook ayrıca, bu kapsamdaki içerikleri aratan kullanıcıları sayfası üzerinde aşırı sağ radikalizmle mücadele eden yardım kuruluşlarına yönlendirecek.

SALDIRI VİDEOLARI SİLİNMEDEN ÖNCE 4000 KEZ İZLENDİ

Yeni Zelanda’da 15 Mart’ta iki camiye düzenlenen silahlı saldırı sırasında saldırganın Facebook’ta canlı yayın yapması, şirket üzerindeki baskıları artırmıştı. Facebook, bu yayını engellemediği için yoğun eleştiri almıştı. Şirket yetkilileri, yayını canlı olarak 200’den az kullanıcının izlediğini, platformdan silinmeden önce bu videonun toplam 4000 kez izlendiğini açıklamıştı.

Sosyal medya devi daha önce bazı beyaz milliyetçi içerikleri ırkçılık kapsamında saymamış, beyaz etnik devletler kurma çağrısında bulunan bazı kullanıcılara izin vermişti. Yaptığı açıklamada bu içerikleri bazı grupların “kimliklerinin bir parçası” olarak nitelemişti.

Ancak Çarşamba günü sitede yayınladığı bir açıklama ile politikalarında değişikliğe gitti. Şirket yetkilileri yapılan açıklamada, akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarıyla üç aydır yürüttükleri görüşmeler sonucu beyaz milliyetçiliğin organize nefret gruplarından da beyaz üstünlüğünü savunan görüşten ayrıştırılamayacağı değerlendirmesini yaptı. (Kaynak: BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER