Yeni Zelanda saldırganının Avrupa bağlantısı tespit edildi

Avusturya hükümeti, Yeni Zelanda'da iki camide 50 kişiyi öldüren İslam karşıtı saldırganın ülkedeki faşist bir hareket ile mali bağlantılarını tespit etti. Saldırgan, Kimlikçiler Hareketi isimli örgüte 1500 euro bağış yapmış.

© AP
Yeni Zelanda saldırganının Avrupa bağlantısı tespit edildi

Yeni Zelanda’da iki camide 50 kişiyi öldüren İslam karşıtı saldırgan ile Avusturya’daki göçmen karşıtı ve faşist Kimlikçiler Hareketi arasında bir bağ tespit edildi. Saldırgan Brenton Tarrant’ın 2018 başında bu harekete 1500 euro bağış yaptığı saptandı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bu mali bağlantının ortaya çıkması sonrası Kimlikçiler Hareketi’ni yasaklayabileceklerini açıkladı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Avusturya’nın Graz kentindeki savcılık makamları, ‘Avrupa’nın kimliğini korumak istedikleri’ savıyla faşist eylemler düzenleyen Kimlikçiler Hareketi’nin lideri Martin Sellner’ın, Yeni Zelanda saldırganından bağış aldığını açıkladı. Savcılık, Sellner ile saldırgan arasında suç içerikli bağlantıların bulunup bulunmadığı konusunda soruşturma açıldığını da duyurdu.

HAREKETİN LİDERİ KENDİNİ SAVUNDU

Sellner ise YouTube üzerinden bir video yayımlayarak evinde arama yapıldığını belirtti; “Ben bir terör örgütü üyesi değilim. Bu adamla, ondan kendi girişimin olmadan bağış almış olmak dışında hiçbir bağlantım yok” savunması yaptı.

YASAKLANMASI GÜNDEMDE

Bu gelişmenin ardından, kullandıkları dili ırkçılıktan uzak bir algı vermek için ‘modernize’ etmeleri ve üyelerinin daha çok gençlerden oluşması nedeniyle Avrupa basınında ‘hipster sağcılar’ diye de anılan Kimlikçiler Hareketi’nin Avusturya’da yasaklanması gündemde. Başbakan Kurz, “Pozisyonumuz çok açık – ister radikal İslamcılar ister sağcı aşırılıkçı fanatikler olsun- herhangi bir tür aşırılıkçılığa toplumumuzda yer yok” dedi.

Yeni Zelanda’daki saldırıları düzenleyen Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant’ın 2017 yılında bir dünya seyahatine çıktığı, Türkiye ve Pakistan’ın yanı sıra çok sayıda Avrupa ülkesini gezdiği tespit edilmişti.

SIRADAKİ HABER