Yeşiller’de güç mücadelesi kızışıyor

Cem Özdemir’in Grup Başkanlığı’na geçmek istediği Yeşiller’de iktidar mücadelesi kızışıyor.

© DPA
Yeşiller’de güç mücadelesi kızışıyor

Cem Özdemir’in Grup Başkanlığı’na geçmek istediği Yeşiller’de iktidar mücadelesi kızışıyor. Uzun süredir Grup Başkanı Katrin Göring Eckardt ile iktidar mücadelesi yaşayan Özdemir’in 24 Eylül’deki oylamada alacağı sonuç merak ediliyor.

Parti yönetimi ve delegelerin Özdemir’in adaylığına sıcak bakmadığı ileri sürülüyor.

2008-2018 yılları arasında Yeşiller Eş Başkanı olarak görev yapan Cem Özdemir, Federal Meclis Grup Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

Özdemir 2017’de yapılan seçimlerden sonra da aynı görevi istemiş, ancak yeteri kadar destek bulamayınca adaylığını açıklamamıştı.

Nitekim Özdemir, partisinin sol kanat milletvekilleri arasında kendisiyle birlikte aday olacak bir isim arayışına girdi ancak teklifleri geri çevrildi.

Özdemir’in birlikte aday olmak için önce Agnieszka Brugger ve Katharina Dröge ile görüştüğü, ancak iki ismin de adaylığı kabul etmediği ileri sürüldü.

Özdemir, şimdi Kirsten Kappert Gonther ile birlikte aday olacak.

Spiegel’in haberine göre Özdemir ve Gonther aday olma konusunda uzlaştılar.

Yeşiller Federal Meclis Grup Eş Başkanları Katrin Göring Eckardt ile Anton Hofreiter, 24 Eylül’de yapılacak seçimlerde yeniden aday olacak.

Yeşiller’de uzun süredir Cem Özdemir ile Katrin Göring Eckardt arasında iktidar mücadelesi yaşanıyor.

Federal Meclis Grup Eş Başkanlık seçimi, ikiliden hangisinin parti içinde daha fazla etkili olduğunu gösterecek. Siyasal gözlemciler Özdemir’e şans vermiyor…

SIRADAKİ HABER