Yunan heyeti NATO toplantısını terk etti

NATO Parlamenter Asamblesi’ne katılan Yunanistan heyeti, Türkiye’nin 'yasadışı' eylemleri hakkında bilgi vermelerine engel olunduğu gerekçesiyle toplantıyı terk etti.

© AP
Yunan heyeti NATO toplantısını terk etti

Yunan heyeti Brüksel’deki NATO Parlamenter Asamblesi toplantısında, Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşmayı gündeme getirerek bu anlaşmanın uluslararası hukuku ve Yunanistan’ın egemen haklarını ihlal ettiğini dile getirdi. Türkiye’nin ‘yasadışı’ eylemlerde bulunduğu iddiasıyla ilgili NATO üyelerini bilgilendirmeye çalıştı.

Yunanistan temsilcileri, Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölge sondaj çalışmalarıyla uluslararası hukuku ihlal ettiğini de savundu. Ancak bir süre sonra heyet üyeleri, başkanı protesto ederek toplantıyı terk etti.

Yunan vekiller şu açıklamayı yaptı: “Başkan sistematik olarak konuşmamızı böldü ve sorular sorarak pozisyonumuzu anlatmamıza engel oldu. Sözümüz sürekli kesildiği için konuşmamızı bitirdik ve heyet protesto amacıyla toplantıyı terk etti ve mevcut başkanının tutumunu kınadı.” (Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 21:23
SIRADAKİ HABER