Yunanistan Başbakanı Kıbrıs ziyaretinde Türkiye'yi suçladı

Yunanistan'ın yeni Başbakanı Miçotakis, Kıbrıs ziyaretinde Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

© REUTERS
Yunanistan Başbakanı Kıbrıs ziyaretinde Türkiye'yi suçladı

Yunanistan'ın yeni Başbakanı Miçotakis, Kıbrıs ziyaretinde Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye'ye Kıbrıs'ta "işgalci" olduğu suçlamasını yönelten Miçotakis, Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetlerine karşı da AB ile hareket edeceklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkede her başbakanın seçildikten sonra geleneksel olarak yaptığı gibi ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiği Kıbrıs’ta Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü. Miçotakis, “Kıbrıs’ta işgalci” olduğu suçlamasını yönelttiği Türkiye’nin “Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinin Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlâl ettiğini” de öne sürdü.

Miçotakis, ayrıca Anastasiadis ile Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı arasında 9 Ağustos’ta yapılacağı açıklanan görüşmenin, Kıbrıs sorununun çözümü için çok önemli olduğunu ve kendisinin de “çekimser de olsa iyimserlik beslediğini” söyledi.

‘KIBRIS MÜZAKERELERİ YENİDEN BAŞLAMALI’

Miçotakis, Anastasiadis ile görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kıbrıs sorununun çözümünü öngören müzakerelerin kesildiği yerden başlatılmasından yana olduğunu söyledi. Türkiye’nin adadaki varlığını eleştiren Miçotakis, “Kıbrıs sorununun çözümü, eskimiş garantörlük sistemlerinin devamı ve işgal kuvvetlerinin varlığı ile olmamalı. Türk işgalinin sona ermesi asıl amacımızdır” ifadelerini kullandı.

Miçotakis, aynı zamanda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinin Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlâl ettiğini öne sürdü. Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin faaliyetlerine gösterdiği tepkiyi de hatırlattı.

‘TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ FAALİYETLERİ İÇİN AB İLE ORTAK HAREKET EDECEĞİZ’

Anastasiades de görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü için toplumlar arasında eşit hakların sağlanması gerektiğini söyledi ve ekledi:

“Hiçbir toplumun diğer toplum üzerinde daha fazla imtiyaz hakkı olmaması gerekir. Akıncı ile görüşmemizde birer Kıbrıslı olarak birbirimizle anlaşabileceğimize inanıyorum.”

Türkiye’nin sondaj çalışmalarıyla ilgili Miçotakis’in görüşlerini tekrarlayan Anastasiadis, “yasa dışı” olarak tanımladığı faaliyetlere karşı AB ile birlikte hareket edileceğinin işaretini verdi:

“Kıbrıs’ın, Yunanistan, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan ve Filistin ile bölgede geliştirdiği yakın ilişkiler, hiçbir ülkeye karşı ortak bir cephe oluşturmayı hedeflemiyor. Komşularımıza da karşı değil bu ilişkiler. Ortak gayemiz, Doğu Akdeniz’de tüm komşu ülkelerin dostluk, barış, istikrar ile, enerji başta olmak üzere her alanda işbirliğini öngörmektedir.”

Yunanistan’da 7 Temmuz seçimlerinin galibi muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri ve Başbakan Kiryakos Miçotakis, hükümet programını açıklarken “Komşumuz Türkiye ile ilişkilerimizin pusulası uluslararası hukuk kurallarına saygı ve iyi niyetli dostluk ilişkileri olacaktır” demişti. (Kaynak: BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER