Yunanistan'dan Türkiye'ye uyarı

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimi yeniden tırmanıyor. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Oruç Reis gemisinin Doğu Akdeniz'de sismik araştırma yapması için çıkardığı son Navtex'i 'yasadışı' diye tanımladı.

© AA
Yunanistan'dan Türkiye'ye uyarı

Türkiye’nin Oruç Reis gemisini Meis adasının güneyine sismik araştırma için göndermesine Yunanistan’dan tepki geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ankara’nın yeni yayınladığı Navtex’i ‘yasadışı’ olarak niteledi.

Açıklamada Türkiye’ye sismik araştırmaya son verme çağrısı yapılırken, Ankara’nın adımları ‘bölgede barış ve güvenliğin altını oyan provokatif, yasadışı eylemler’ olarak nitelendi. Yunan Dışişleri, “Yunanistan herhangi bir şantajı kabul etmeyecektir. Egemenlik haklarını kullanacaktır” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye ile Yunanistan arasında geçtiğimiz hafta patlak veren Meis krizi Almanya’nın devreye girmesiyle yatışsa da, Yunanistan’ın geçen hafta Mısır’la bir anlaşma imzalaması üzerine gerilim yeniden tırmanmıştı. Ankara son olarak, Antalya açıklarında bekleyen Oruç Reis araştırma gemisi için 23 Ağustos’a kadar yeni bir Navtex ilan etti. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 13:47
SIRADAKİ HABER