Yunanistan, Guaido'yu Venezuela devlet başkanı olarak tanındı

Tek partili merkez sağcı hükümetin iktidara geldiği Yunanistan, dış politikada çarpıcı bir değişikliğe gitti.

© AFP
Yunanistan, Guaido'yu Venezuela devlet başkanı olarak tanındı

Tek partili merkez sağcı hükümetin iktidara geldiği Yunanistan, dış politikada çarpıcı bir değişikliğe gitti. Atina, Venezuela'da kendi kendini devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'yu tanıdı.

 Yunanistan’da bu hafta göreve yeni sağ eğilimli iktidar, Venezuela konusunda strateji değişikliğine gitti. Kiriakos Miçotakis’in merkez sağ hükümeti, Venezuela’da solcu Devlet Başkanı Nicolas Maduro yerine kendi kendini devlet başkanı ilan eden ve ABD’nin desteğini alan sağcı Juan Guaido’yu ‘geçici başkan’ olarak tanıdı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Yunanistan Cumhuriyeti hükümeti, AB Yüksek Temsilcisi/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini’nin, 28 AB üyesi adına açıklanan bildirideki ortak AB çizgisine uygun olarak, demokratik yollardan olarak seçilmiş olan Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ulusal devlet başkanı olarak tanımaya karar verdi.”

Atina’nın açıklamasında Venezuela’da ‘yeni ve demokratik seçim’ çağrısı yapılırken şu mesajlara da yer verildi: “Venezuela halkının yararına olarak şekilde, krize barışçıl, politik, demokratik, müzakere yolu ile çözüm sağlamak amacıyla Yunanistan hükümeti, özellikle uluslararası iletişim grubu ve EUHR/VP özel temsilcisi Bay Enrique Iglesias’ın yanı sıra Oslo müzakereleri gibi ilgili girişimlerle AB’nin çabalarını güçlü bir şekilde destekliyor.”

SYRIZA MADURO’YU DESTEKLİYORDU

Yunanistan’da önceki dönemde iktidarda olan merkez sol Syriza, bazı AB ülkeleri ile beraber Maduro Hükümetinin yanında yer almıştı. AB içerisinde bir grup ülke, Guaido yanlısı çizgiye karşı çıkıyor.

SIRADAKİ HABER