Yunanistan’dan AB’ye acil toplantı çağrısı

Yunanistan'ın, göçmen sorunuyla ilgili son gelişmeler nedeniyle Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Konseyi’nin acilen toplanması talebinde bulunduğu bildirildi.

© REUTERS
Yunanistan’dan AB’ye acil toplantı çağrısı

Ülke basınındaki haberlere göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefonda görüştü. 

Dendias, görüşmede, Borrell'i göçmen meselesiyle ilgili bilgilendirdi ve AB Dışişleri Bakanları Konseyi’nin acilen toplanmasını talep etti.

Nikos Dendias, aynı konuya ilişkin ABD'nin Atina Büyekelçisi Geoffrey Pyatt ile bir araya gelmesinin yanı sıra Avusturya, Bulgaristan ve Kuzey Makedonyalı mevkidaşlarıyla da telefon görüşmeleri yaptı.

Yunanistan, Türkiye'den 'illegal' şekilde geçmeye çalışan 4 binden fazla kişiyi engellediğini açıklamıştı.

Acil gündemle yapılan kabine toplantısının ardından açıklamada bulunan hükümet sözcüsü Stelios Petsas "Yunanistan cuma günü sınırlarımızı ihlal etmeye yönelik organize, kitlesel ve yasadışı bir girişim ile karşı karşıya kaldı ve üstesinden geldi. Sınırlarımızı ve Avrupa'nın sınırlarını koruduk. Sınırlarımıza yasadışı girmeye çalışan 4 binden fazla kişiyi engelledik" ifadelerini kullanmıştı.

SIRADAKİ HABER