Zarif: ABD’yle savaşa çok yakındık

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran Devrim Muhafızları’n bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesi sonrasında İran’ın ABD ile savaşa çok yaklaştığını söyledi.

© AFP
Zarif: ABD’yle savaşa çok yakındık

Cevad Zarif, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ölümü ile sonuçlanan ABD’nin operasyonu sonrasında İran’ın ABD ile savaşa çok yaklaştığını belirtti.

NBC News’a konuşan Zarif, Süleymani suikastının ABD’nin bölgedeki “sonunun başlangıcı” olduğunu savunaak,, “ABD’nin yanlış bilgiye dayanan cehalet ve kibir temelli eylemi sonrasında savaşa çok yaklaşmıştık” ifadelerini kullandı.

Evvelki gün ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a yönelik askeri yetkilerinin kısıtlanmasını öngören karar tasarısının Senato tarafından onaylandığı açıklanmıştı. 8 Cumhuriyetçi ve 47 Demokrat senatörün onayladığı belgeye göre, ülkeye yönelik doğrudan tehditlerin önlenmesi dışındaki durumlarda ABD Başkanı’nın Kongre'nin izni ve bilgisi dışındaki İran'a karşı askeri yetkileri kısıtlanıyor.

Diğer yandan sembolik bir anlam taşıyan ve bu sebeple Trump'ın imzasına ihtiyaç duyulmayan söz konusu tasarının, Temsilciler Meclisi tarafından Başkan'a gönderilen “güçlü bir mesaj”olduğu belirtiliyor.

SIRADAKİ HABER