Zarif: Coronavirüsle mücadelede ayrım yapmamalıyız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif, "Terör dahil olmak üzere diğer tüm virüsler gibi Covid-19 da sınır tanımıyor, etnisite ya da inanç ayrımı yapmıyor. Onunla mücadele için biz de ayrım yapmamalıyız" dedi.

© IRNA
Zarif: Coronavirüsle mücadelede ayrım yapmamalıyız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinde de ölümlere yol açan yeni tip coronavirüsle (Covid-19) mücadele için bölgesel işbirliği çağrısında bulundu.

Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, "Terör dahil olmak üzere diğer tüm virüsler gibi Covid-19 da sınır tanımıyor, etnisite ya da inanç ayrımı yapmıyor. Onunla mücadele için biz de ayrım yapmamalıyız" ifadelerini kullandı.

Mesajında, İran'ın bölgesel işbirliği için sunduğu Hürmüz Barış Girişimi'ne (HOPE) işaret eden Zarif, şunları kaydetti:

"İran, HOPE doğrultusunda Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de dahil bölgesel işbirliği çağrısında bulunuyor."

İRAN'IN 11 EYALETİNDE HALKA 'SOKAĞA ÇIKMAYIN' ÇAĞRISI

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, yeni tip coronavirüs görülen 11 eyalette karantina uygulamak zorunda kalmamak için halka sokağa çıkmama çağrısı yaptı.

Nemeki, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, coronavirüs salgınıyla ilgili vatandaşlara uyarılarda bulundu.

İran'da virüsün yayıldığı Kum kenti başta olmak üzere 11 eyaletin tamamında yoğun tedbirler aldıklarını ve durumun kontrol altında olduğunu belirten Nemeki, "Vatandaşlarımız zorunlu olmayan yolculuklardan sakınsınlar. Virüs vakası tespit edilen yerlerde dışarı çıkmasınlar. Sağlık Bakanlığının tavsiyelerini dikkate almalarını ve bizi karantina uygulamasına başvurmak zorunda bırakmamalarını temenni ediyorum" dedi.

İran Sağlık Bakanı, virüs bulaşan vatandaşların çoğunun Kum kentine gidip oradan diğer eyaletlere geçenler olduğunu ifade etti. Nemeki, özellikle Kum kentinde sokağa çıkılmamasını ve bu kente gidiş gelişlerin durmasını istedi.

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, ülke genelinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 15'e, vaka sayısının da 95'e yükseldiğini duyurmuştu.

Çin’de ortaya çıkan coronavirüs nedeniyle dünya çapında 80 bin 67 kişi enfekte oldu, 2 bin 698 kişi öldü.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 17:52
SIRADAKİ HABER