Zelenski Rus güçleriyle savaşın şiddetlendiği Donetsk'te siviller için tahliye emri verdi

"Lütfen onları, özellikle çocuklu ailelerse, ayrılmaları gerektiğine ikna edin"

© REUTERS
Zelenski Rus güçleriyle savaşın şiddetlendiği Donetsk'te siviller için tahliye emri verdi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus güçleriyle şiddetli çatışmaların yaşandığı Donetsk bölgesinde insanların zorunlu tahliyesi için talimat verdiğini söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşta odak noktalarından biri olan Donbas bölgesinde yüz binlerce insanın yaşadığını söyleyen Zelenski, "Yüzbinlerce insan, on binlerce çocuk var. Birçoğu gitmeyi reddediyor. Gerçekten yapılması gerekiyor. Ve ne kadar erken yapılırsa, Donetsk bölgesinden ne kadar çok insan ayrılırsa

Rus ordusunun öldürmeye zamanı o kadar az olur. fırsatınız varsa, lütfen savaş bölgelerinde kalmaya devam edenlerle konuşun. Lütfen onları, özellikle çocuklu ailelerse, ayrılmaları gerektiğine ikna edin." diye konuştu. Zelenski, ayrılan sakinlere tazminat verileceğini de vurguladı.

Ukraynalı yetkililer, Donetsk bölgesinde hâlâ yaşayan 200 bin ila 220 bin arasında sivil olduğunu tahmin ediyor.

Yerel medyaya göre Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk da, bölgenin doğalgaz kaynaklarının yok edildiğini bu nedenle de tahliyenin kış başlamadan önce yapılması gerektiğini söyledi.

ABD’nin eski Ukrayna büyükelçisi John Herbst ise bu durumu doğalgaz sorunundan çok çatışmaların daha şiddetleneceği beklentilerinden kaynaklanabileceğini söyledi.

SIRADAKİ HABER