Zelenskiy, Rusya için daha fazla izolasyon ve ceza istedi

BM Genel Kurulu’nda konuşan Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya için daha fazla izolasyon isteyerek ‘Ukrayna'ya karşı bir suç işlendi ve adil bir ceza talep ediyoruz’ çağrısı yaptı.

© REUTERS
Zelenskiy, Rusya için daha fazla izolasyon ve ceza istedi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, BM’ye üye ülkeler arasında sadece Rusya’nın bu savaşı istediğini söyleyerek, diğer üye ülkelerden Rusya’nın Güvenlik Konseyi üyeliğinin sonlandırılmasını istedi. Zelenskiy, Rusya için daha fazla izolasyon da isteyerek, Ukrayna'ya karşı işlenen suçlar nedeniyle cezalandırılmasını talep etti.

ABD’nin New York kentinde süren BM Genel Kurulu’na hitap eden Zelenskiy, üye ülkelere barışın sağlanması için beş madde önerdiğini belirterek, “Saldırıyı cezalandırın, hayatları koruyun, topraklarımızda güvenliğimizi ve bütünlüğümüzü yeniden sağlayın, güvenlik garantisi verin, savunma kararlılığını sürdürün” dedi.

‘RUSYA’YI İZOLE EDİN’

VOA’nın aktardığı habere göre Ukrayna Cumhurbaşkanı uluslararası toplumdan, Rusya’nın daha fazla izole edilmesini hatta dünyanın her tarafına eğlence ve turizm amaçlı giden Rus vatandaşlarının engellenmesini, Ruslar’a verilen vizelerin de iptalini istedi. Zelenskiy, Ruslar’ın saldırılarının dozunu arttıracağını belirterek “Ülkemizi savunmak için daha fazla silah ve finansa ihtiyacımız var” dedi.

Zelenskiy, dünyada insanların Rusya yüzünden acılar çektiğini, çok sayıda ülkede yaşam pahalılığı krizi sürerken, gerekli enerjinin dağıtılmasında sorunlar yaşandığına dikkat çekerek “Hepinize barış diliyorum. Silahlı saldırganlığın kurbanı olan herhangi bir ulus için barışı yeniden tesis etme çabamızda, mücadelemizde yanımızda olduğunuz için teşekkür ediyorum. Ukrayna'ya karşı bir suç işlendi ve adil bir ceza talep ediyoruz. Suç devlet sınırlarımıza karşı işlendi. Suç, insanlarımızın hayatına karşı işlendi. Suç kadın ve erkeklerimizin onuruna karşı işlendi. Suç, size ve BM değerlerine karşı işlendi. Rusya'nın yasa dışı savaşıyla kışkırttığı büyük türbülans sadece biz Ukraynalılar için değil, tüm dünya için sorun oldu. BM Genel Kurulu'nun bütününde temsil edilen her ulus için” diye konuştu.

‘UKRAYNA HALKI BARIŞ İSTİYOR, KABUL GÖRMÜŞ SINIRLARINI GERİ İSTİYOR’

Ukrayna halkının barış istediğini belirten Zelenskiy, “Avrupa bunu istiyor, dünya bunu istiyor. Ve savaş isteyenin sadece kim olduğunu gördük. Ukrayna, BM Şartı'nın 51. maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkını kullanarak savaş alanında ülkemizi koruduk. BM Şartı, insan haklarının, haysiyetin ve sevginin değerini şart koşar” diye belirtti.

24 Şubat'a kadar savaşı önlemek için çeşitli formatlarda 88 tur görüşme yaptıklarını hatırlatan Zelenskiy, “Şimdi Ukrayna devletinin uluslararası kabul edilen sınırlarını istiyoruz. Savaştan kaynaklanan zarar ve ziyanlar tamamen tazmin edilinceye kadar, saldırgana yönelik yaptırımlar her barış formülünün bir parçası olacak” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER