Zuckerberg: Trump'ın Facebook hesabı süresiz olarak kapatıldı

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, ABD Başkanı Donald Trump'ın Facebook ve Instagram hesaplarının süresiz olarak kısıtlandığını açıkladı. Trump, hesaplarını en az başkanlığı devredeceği tarih olan 20 Ocak'a kadar kullanamayacak.

© REUTERS / CARLOS BARRIA
Zuckerberg: Trump'ın Facebook hesabı süresiz olarak kapatıldı

Zuckerberg tarafından yapılan açıklamada, "Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarına yönelik kısıtlamayı süresiz olarak uzatma kararı aldık. Barışçıl bir şekilde görev devri gerçekleşene kadar hesapları en az 2 hafta daha bloke edilecek" ifadeleri kulanıldı. 

Zuckerberg'in açıklamasının tamamı şu şekilde: 

"Son 24 saatte yaşanan şok edici olaylar, Başkan Donald Trump'ın kalan görev süresini, iktidarın seçilmiş halefi Joe Biden'a barışçıl ve yasal olarak geçişini baltalamak için kullanmayı planladığını açıkça gösteriyor. Platformunu, destekçilerinin eylemlerini kınamak yerine göz yummak için kullanma kararı, ABD'deki ve dünyadaki insanları haklı olarak rahatsız etti. Dünkü ifadelerini kaldırdık çünkü etkisinin ve niyetinin şiddeti kışkırtmak olduğuna karar verdik.

Seçim sonuçlarının Kongre tarafından onaylanmasının ardından, artık tüm ülke için öncelik, geri kalan 13 gün ve göreve başladıktan sonraki günlerin barış içinde ve yerleşik demokratik normlara uygun olarak geçmesini sağlamak olmalıdır. 

Son birkaç yıldır, Başkan Trump'ın platformumuzu kendi kurallarımıza uygun şekilde kullanmasına izin verdik, politikalarımızı ihlal ettiğinde içeriğin kaldırılmasını veya etkilenmesini sağladık. Bunu yaptık çünkü halkın siyasi konuşmaya, hatta tartışmalı konuşmaya mümkün olan en geniş erişim hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Ancak mevcut bağlam farklı çünkü demokratik olarak seçilmiş bir hükümete karşı şiddetli ayaklanmayı kışkırtmak için platformumuzun kullanılmasını içeriyor.  

Başkanın bu dönemde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarına yönelik kısıtlamayı süresiz olarak uzatma kararı aldık. Barışçıl bir şekilde görev devri gerçekleşene kadar hesapları en az 2 hafta daha bloke edilecek".

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 20:49
SIRADAKİ HABER