2030’da 224 milyon çocuk eğitimden mahrum kalacak

Uluslararası Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, "2030 yılında dünya genelinde 224 milyon çocuk okul eğitiminden mahrum kalacak. Pandemi sürecinde olan çocuklarımızın etkilenme riski daha yüksek" dedi.

© shutter
2030’da 224 milyon çocuk eğitimden mahrum kalacak

149 ülkedeki kurumlarıyla, dünyanın en büyük çocuk sağlığı kuruluşu olan ve 1 milyon 200 bin çocuk hekimini temsil eden Uluslararası Pediatri Kurumu, çocukların okuldan uzak kalma ve eğitime sanal ortamda devam etme sürecinin uzaması halinde, çocukları ve ebeveynleri bekleyen tehlikenin boyutunu ruhsal ve fiziksel olarak detayları ile ele alıyor.

Buna göre: “obezite, duruş bozuklukları, kronik yorgunluk, göz yorgunluğu/göz kuruluğu gibi fiziksel sorunlar ve içe kapanıklık, depresyon, anksiyete bozukluğu hatta bazı çocuklarda davranış bozuklukları, agresyon gibi psikolojik problemlerin giderek artması kaçınılmaz olabilir. Ayrıca kaygı, öğrenme güçlüğü, kendini ifade edebilme becerisinde yetersizlik gibi sorunlar da eklenebilir ve süreç çözümü zor bir hal alabilir.”

OKUL SADECE EĞİTİM DEMEK DEĞİLDİR

Uluslararası Pediatri Kurumu (IPA- International Pediatric Association) Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 149 ülkede bulunan kurumların sunduğu raporlar sayesinde son 1,5 yıllık süreci global olarak ele alabildiklerini dile getirdi:

– Uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımızın fiziksel aktiviteleri belirgin oranda kısıtlandı. Uyanık kaldıkları sürenin büyük bir kısmını sürekli olarak dijital uyaranlara maruz kalarak geçirdiler. Fakat çocuk gelişimine baktığımızda çocukluk dönemi sürekli değişim ve gelişimin olduğu bir süreçtir. Çocuğu erişkin bir bireyden ayıran önemli özelliklerden biri de budur. Yani okul çağındaki çocuklar okulda tek taraflı olarak eğitim almaz bu anlamda okul sadece eğitim demek değildir. Eğitimin yanında, karşılıklı olarak diğer arkadaşları ve akranları ile etkileşim halinde bulundukları yerdir. Bu etkileşim ise çocuğun bilişsel kapasitesini artırır. Dolayısı ile uzaktan eğitim sürecinde çocukların gelişimini olumsuz etkilendiği aşikârdır.

Tüm bu süreçler içerisinde çocuklarda obezite sıklığının hızlı bir şekilde arttığını belirtti. Ayrıca süreç, internet ve dijital oyun bağımlılığını da pekiştirdi. Arkadaşlık ve sosyal iletişimin sanal ortama taşınmasının olası sonuçlarından bazıları ise obezite, duruş bozuklukları, kronik yorgunluk, göz yorgunluğu/göz kuruluğu gibi fiziksel sorunlar ve içe kapanıklık, depresyon, anksiyete bozukluğu hatta bazı çocuklarda davranış bozuklukları, agresyon gibi psikolojik problemler sayılabilir.

Uluslararası Pediatri Kurumu (IPA- International Pediatric Association) Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu

YÜZDE 90’I OLUMSUZ ETKİLENDİ

– IPA olarak Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF ile yaptığımız toplantılara göre; dünya çocuklarının yüzde doksanının okulların kapatılmasından olumsuz etkilendiğini ve okul çağındaki çocukların üçte birinden fazlasının uzaktan eğitime erişim imkanından mahrum kaldığını görmekteyiz. Unicef verilerine göre; pandemi öncesi, 2030 yılında, yoksul ülkelerdeki 200 milyon çocuğun okul eğitimine ulaşamamış olacağı yönündeydi. Pandemi sürecinde ise; tüm çabalara rağmen okul dışında kalmış olan çocukların sayısı 24 milyon artış göstermiştir. Elbette eğitsel olarak daha fazla olanağa sahip olan çocuklar uzaktan eğitim olanağı kısıtlı olanlara göre daha az etkilendiler. Fakat bu, sıklıkla bilişsel alanda görülen bir etki. Yani çocuğa verilen uyaran ve destek ne kadar çok olursa olumsuz etkilenme de o oranda az olacaktır.

– Yaşanan ve yaşanacak tüm olumsuzlukları bertaraf etmek için, geçtiğimiz 1-2 yıllık süreçte etkilenmiş olan çocuklar hem aileleri hem eğitim kurumları tarafından akademik, sosyal ve fiziksel olarak desteklenmelidir. Bir an önce uygun enfeksiyon kontrol önlemleri ve koşulları sağlanarak çocuklar eskisi gibi yüz yüze eğitimde buluşturulmalıdır. Akranlarıyla bir arada oyun oynamalı, koşmalı, kahkaha atmalı, ders yapmalı, konuşmalı, tartışmalıdır. Bundan sonrasında da okulları kapatmak, diğer bütün seçenekleri değerlendirdikten sonra başvurulacak son çare olmalı ve uygun enfeksiyon kontrol önlemleri ve koşulları sağlanarak yüz yüze eğitim devam ettirilmelidir

– Bütüncül olarak düşünüldüğünde; IPA olarak, pandemi sürecinde okulların çocukların denetimli şekilde devam edebildiği, etkileşime girebildiği, eğitime ve öğretime devam edebildiği mekanlar olarak açık kalması, zorunluluk olduğunda tamamen uzaktan eğitim yerine karma bir sistemin geliştirilmesi çocuğun biyo-psiko-sosyal sağlığı ve geleceği için en uygun yoldur diyoruz. Ancak bu söylediklerimiz vaka sayılarının artmaması, bireysel ve toplum olarak her kesimin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi ile mümkün olacaktır.

SIRADAKİ HABER