DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM’nin sınav takvimi belli oldu

İki yıllık üniversite mezunlarının eğitimlerini dört yıllığa tamamlamak için katılım gösterdiği Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 9 Ağustos tarihinde yurt genlinde gerçekleştirilmişti. ÖSYM’nin güncellenen sınav takvimine göre DGS sonuçları 9 Eylül’de açıklanacak.

© Shutterstock
DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM’nin sınav takvimi belli oldu

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte tercih işlemleri başlayacak. Eğitimlerini dört yıla tamamlamak isteyen öğrenciler, ÖSYM'nin açıkladığı tercih kılavuzuna göre boş kontenjanlara tercihlerini yapacak.

DGS SINAV SONUÇLARI

Sınava katılım gösteren adaylar, ÖSYM'nin sonuçları erişime açmasıyla birlikte T.C. kimlik numarası ve aday şifreleriyle birlikte https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden sınav sonuçlarını öğrenebilecek.

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemi yapılmalı ve tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Tercihlerin ÖSYM’ye ulaştığından emin olunması için ekranda “2020-DGS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesi mutlaka görülmelidir.

SIRADAKİ HABER