Her ilde en az bir Anadolu Lisesi'ne sınavla girilecek

Tarihi liselerle başlayan sınavla alım sistemi her ilde bir lisede uygulanacak

© AA
Her ilde en az bir Anadolu Lisesi'ne sınavla girilecek

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak okullar arasına 21 ildeki Anadolu liseleri de dahil edilecek. Tarihi nitelikteki liselerle başlayan sınavla alım sistemi her ilde bir okulda uygulanmış olacak. 

LGS kapsamında bu yıl liselere geçişte sınavlı ve sınavsız okul kapasitelerini belirleme çalışmaları sürüyor. Geçen yıl bazı illerde, tarihi niteliğe sahip liseler, sınavla öğrenci alan okul kapsamına alınmıştı. LGS yerleştirmelerinde, bazı illerde sınavla öğrenci alan Anadolu lisesinin bulunmaması eleştirilmişti.  

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, geçen yıl her ilde tarihi liseleri mümkün olduğunca sınavlı okul kapsamına aldıklarını ancak 21 il kaldığını ifade etti.

Bu illeri de kapsama aldıklarını bildiren Özer, şunları kaydetti: "Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karaman, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Ordu, Rize, Sinop, Tunceli ve Yalova'da merkez ve ilçelerde sınavla öğrenci alan Anadolu lisesi yoktu. Bu 21 ilimizde de artık bir Anadolu lisemiz sınavla öğrenci alacak. Böylece 81 ilde de sınavla öğrenci alacak en az bir Anadolu lisesi olacak. Burada amacımız, sınavla öğrenci alan okul sayısını artırmak değil sınavla öğrenci alan liselerin her ilde rahat bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktır. Bir başka ifadeyle, sınavla öğrenci alan okulların tüm yurt sathında dengeli dağılımını önemsiyoruz. Bununla birlikte, tüm illerimizde sınavsız okulların kalitesini artırmak birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor."

Bu yıl sınava girecek öğrencilerin yaklaşık yüzde 10'unun sınavla öğrenci alan bir liseye yerleşeceğini, bu kapsamda bazı okulların kapasitesinin artırılacağı duyurulmuştu.

SIRADAKİ HABER