KPSS branş sıralaması nasıl öğrenilir? Branş bazında sıralama neden önemli, ne işe yarar?

Branş sıralamalarıyla ilgili olarak ÖSYM açıklama yaptı. Geçen hafta yapılan KPSS ön lisans'ın sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar, branş sıralamalarını araştırmaya başlamıştı. KPSS branş sıralaması ile ilgili beklenen açıklama geldi. Peki, KPSS branş sıralaması nasıl öğrenilir? Branş bazında sıralama neden önemli, ne işe yarar?

© Depo
KPSS branş sıralaması nasıl öğrenilir? Branş bazında sıralama neden önemli, ne işe yarar?

eçen hafta gerçekleşen KPSS Ön lisans'ın ardından adaylar, KPSS branş sıralaması hakkında bilgileri araştırmaya başlamıştı. KPSS branş sıralaması, gerçekleşen sınavın ardından gündem oldu. Adayların, güncellenen KPSS branş bazında sıralamaları bu hususlar çerçevesinde incelemeleri gerektiği öğrenildi. KPSS branş sıralaması ile ilgili detaylar geldi. Peki, KPSS branş sıralaması nasıl öğrenilir? Branş bazında sıralama neden önemli, ne işe yarar?

Branş bazında sıralama neden önemli, ne işe yarar?
Branş bazında sıralama işlemlerinin yerleştirme işlemlerine hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmet olup bunun dışında herhangi bir amaçla kullanılmamalıdır. Adayların, güncellenen branş bazında sıralamaları bu hususlar çerçevesinde incelemeleri gerekmektedir.

KPSS branş sıralaması nasıl öğrenilir?
Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebilecek.

Branş sıralamalarına mezuniyet durumu alanı 'mezun' ve 'okuyor' olan adayların dahil edilmesi
ÖSYM sisteminde, adayların eğitim bilgisindeki mezuniyet durumu alanı “Okuyor” ve “Mezun” olmak üzere iki kategoride tutulmaktadır.

ÖSYM branş bazında sıralamaları oluştururken varsa YÖKSİS kaynaklı ÖSYM sisteminde bulunan eğitim bilgisini, YÖKSİS kaynaklı bir eğitim bilgisi yoksa başvuru esnasında adayın bildirmiş olduğu eğitim bilgisini kullanmaktadır.

Başvuruda bulunan adaylardan, branş bazında sıralamaların hesaplandığı sırada eğitim bilgisindeki mezuniyet durumu alanı “Okuyor” olan adayların tercih döneminde mezun olması durumunda ilgili alan “Mezun” olarak sisteme yansıyacak ve bu adayların tercih hakkı olacaktır. Bundan dolayı mezuniyet durumu alanı “Mezun” olan adayların yanı sıra “Okuyor” olan adayların da branş bazında sıralamaya dahil edilmesi gereklidir. Böylelikle, dahil edilmediği takdirde ortaya çıkacak olan “adayların kendilerini gerçekte olduğu sıradan daha ileride görmesi durumu” engellenmiş olmaktadır.

Farklı puanı olan adayların belli branşlarda aynı sıralamaya sahip olması
Sınava giren aday, sınava hangi alandan girmiş olursa olsun seçtiği herhangi bir alandan sıralamasına bakabilmektedir.

Bir alandan sınava giren hiçbir aday olmaması halinde veya bir alandan sınava giren tüm adayların puanlarından daha yüksek puan alan, fakat bu adaylardan farklı bir alandan sınava girmiş adayın/adayların ilgili alanda sıralamasını görüntülemesi halinde 1. sırada yer alması matematiksel bir sonuçtur.

Benzer şekilde farklı puana sahip olan birden fazla adayın kendi alanı dışındaki bir alanda kendilerini aynı sırada görmeleri de yukarıda belirtilen sebepten ötürü mümkün olabilmektedir.

SIRADAKİ HABER