KYK burs başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? KYK burs başvuru şartları neler?

KYK burs başvuruları, öğrencilerin gündemine geldi. KYK burs ve kredi başvuruları için gözler son dakika Gençlik ve Spor Bakanlığı açıklamalarına çevrildi. Üniversite öğrencileri, KYK burs başvuruları ile ilgili bilgileri merak etti. Peki, KYK burs başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? KYK burs başvuru şartları neler?

© Depo
KYK burs başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? KYK burs başvuru şartları neler?

KYK burs başvuruları, başvuru yapmayı bekleyen öğrenciler tarafından merak edildi. KYK burs başvuruları, internette gündem oldu. KYK burs başvuruları, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yayımlanacak takvimin ardından başlayacak. Öğrenciler gözünü KYK burs başvuruları tarihleri hakkında yapılacak olan açıklamaya çevirdi. Geçen senelerde kasım ayında alınan KYK burs başvuruları için bu sene ne zaman başvuru yapılacağı gündeme gelirken konuyla ilgili duyuruları bekleniyor. Peki, KYK burs başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? KYK burs başvuru şartları neler?

KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK burs başvuruları, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yayımlanacak takvimin ardından başlayacak. Geçtiğimiz yıl KYK burs başvuruları 8 Kasım 2021 tarihinde sona ermişti. KYK burs başvurularının bu yıl kasım ayının ortalarında başlaması bekleniyor.

KYK burs ödemeleri ne zaman başlayacak?

KYK burs ödemeleri kimlik numarasının son hanesine göre öğrencilere yatıyor. Bu seneki burs başvuruları tamamlandıktan ve sonuçlarının açıklanmasından sonra KYK tarafından belirlenen tarihlerde hesaplara burslar yatmış olacak. KYK burs ve kredisi ödemeleri her ay, öğrencinin TC kimlik numarasının son rakamına göre ayın 6. ve 10.günleri arasında hesaplanarak yatırılıyor.

KYK kredi ve burs ödemeleri ne kadar?

2022 yılı KYK kredi ve burs ücretleri şu şekilde:

Lisans öğrencileri 850 lira,

Yüksek lisans öğrencileri 1700 lira,

Doktora öğrencileri 2 bin 550 lira.

KYK burs başvuru şartları neler?

''Ön lisans öğrencileri, 

Lisans öğrencileri, 

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez) 

ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler, 

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.''

KYK bursu ne kadar?

KYK burs ücreti ; lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerine göre farklılık gösteriyor. 2022 senesinde KYK burs ücretleri şöyle yer alıyor;
KYK lisans burs ücreti: 850 TL
KYK yüksek lisans burs ücreti: 1.700 TL
KYK doktora ücreti: 2550 TL

SIRADAKİ HABER