Milli Eğitim Bakanlığı’ndan EBA’ya yeni düzenleme

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların tatil edilmesi nedeniyle öğrencilerin uzaktan eğitim gördüğü Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) “teneffüs zamanı”nın da eklendiğini duyurdu.

© AA
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan EBA’ya yeni düzenleme

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, son 1 ayda 1 milyarın üzerinde tıklanarak eğitim platformları arasında küresel ölçekte önemli yer edinen ‘eba.gov.tr’ adresinde kullanıcılara sunulan içerik zenginleştirilmeye devam ediliyor. Bu kapsamında ‘eba.gov.tr’nin dersler, sınava hazırlık gibi içeriklerine ‘teneffüs zamanı’ da eklendi.

Ana sayfada, ‘teneffüs zamanı’ başlığında 3 uygulama öğrencilerin beğenisine sunuldu. İlkinde zeka geliştirme oyunu ‘GriCeviz’, ikincisinde zengin kütüphaneye kapı açan ‘Sen Yeter ki Okumak İste’, üçüncü bölümde ise evden çıkmadan gezilebilecek ‘sanal müzeler’ bulunuyor.

‘GriCeviz’de, yapay zeka algoritması sayesinde makine öğrenmesi teknikleri uygulanarak, kullanıcıların öğrenme hızlarını artıracak oyun seçenekleri belirleniyor. Kullanıcıların güçlü ve zayıf yönlerinin tespit edilmesine kılavuzluk eden ‘GriCeviz’de, her kullanıcının performansı gözlemlenerek, yapay zeka desteğiyle öğrenme karakteristikleri çıkarılıyor. Böylece her kullanıcıya özel deneyim sunulabiliyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öğrencilere 23 Nisan hediyesi olarak yazdığı ‘İçimdeki Okul Sesleri’ kitabının sesli versiyonunun da yer aldığı bu alanda; çocuk kitapları dizisi, dünya klasikleri dizisi gibi çeşitli kategorilerde masal, hikaye, roman, şiir ve diğer türlerde çok sayıda kitap okuyuculara sunuldu. Sanal müzeler bölümünde ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çeşitli kurumlarca hazırlanmış birçok müze, sanal olarak ziyaret edilebilirken, müzelerdeki eserler de yakından incelenip, bilgi alınabiliyor. Aynı zamanda saray, cami, kervansaray, kale gibi kültürel ve tarihi öneme sahip mekanlar da gezilebiliyor.

SIRADAKİ HABER