YDS puan hesaplama nasıl yapılır? YDS puanı hesaplama yöntemi…

Yabancı Dil Sınavı (YDS), Yükseköğretim Kurumu (YÖK)’ün talimatı doğrultusunda Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan yabancı dil seviye tespit sınavıdır. Peki, YDS puan hesaplama nasıl yapılır? Merak edilen tüm detaylar haberimizde...

© AA
YDS puan hesaplama nasıl yapılır? YDS puanı hesaplama yöntemi…

Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere üniversiteler ve özel sektörlerde geçerliliği olan Yabancı Dil Sınavı (YDS), ülkemizde her yıl Eylül ve Nisan ayları içerisinde yapılmaktadır. 80 sorunun sorulduğu YDS’nin süresi 150 dakika dakikadır ve çoktan seçmeli test soruları sorulmaktadır. Sınavın amacı adayların yabancı dil bilgisini okuma, anlama, gramer ve kelime bilgisi açısından test etmektir. Şimdi, YDS puan hesaplama nasıl yapılır? Gelin hep birlikte öğrenelim…

YDS HAKKINDA BİLGİ

YDS, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) kararıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilk olarak 7.04.2013 tarihinde uygulanmaya başlanan, nisan ve eylül ayları olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilen merkezi bir sınavdır. Sınava katılan adaylara 80 sorudan oluşan ve adayların yabancı dil bilgisini okuma, anlama, gramer ve kelime bilgisini test eden çoktan seçmeli sorular sorulmaktadır.

ÖSYM tarafından yapılan birçok sınavda 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi uygulaması YDS sınavında yoktur. YDS de her sorunun değeri 1,25 puandır.

ÖSYM, akademik kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylar için YDS puanının süresiz olarak geçerli olacağını açıklamıştır. Ancak bu uygulama üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Bu nedenle adayların başvuru yapacakları üniversitelerin ilgili duyurularını takip etmeleri gerekmektedir. Dil tazminatı için YDS geçerlilik süresi ise 5 yıldır.


YDS Seviyeleri (Puanların harf karşılıkları)

YDS Puan Aralığı Yabancı Dil Seviyesi

90-100 A Seviyesi
80-89 B Seviyesi
70-79 C Seviyesi
60-69 D Seviyesi
50-59 E Seviyesi
0-49 –

YDS PUANI NASIL HESAPLANIR?

YDS'de toplamda 80 soru bulunmaktadır. Her bir sorunun değer 1.25 puandır. Doğru sayısının 1.25 ile çarpımı ile YDS puanı hesaplanabilir. YDS'de 4 yanlış 1 doğruyu götürmez.

YDS’DE HANGİ PUANLARIN ALINMASI GEREKLİDİR?

– Doçentlik kadrosuna geçmek isteyen adaylar yabancı dil sınavından 65 puan veya üstünü almaları gerekmektedir.

– Sanatta yeterlilik veya doktora için başvuracak adaylar ise 55 puan ve üstün almaları gerekmektedir.

– Öğretim görevlisi olmak isteyenlerin ise 50 puan veya üstünü almaları gerekiyor.

– Eğer öğretim elemanı olunmak istenen üniversitenin eğitim dili yabancı dil ise yabancı dil sınavından den 80 puan veya üstünü alması şarttır.

SIRADAKİ HABER