YKS’de ek tercih başvurusu için beklenen gün geldi! Ek yerleştirme kılavuzu yayınlandı mı?

YKS ek tercihleri için beklenen gün geldi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan duyuruya göre ek tercih kılavuzunun gün içerisinde yayınlanmasının ardından, boş kalan kontenjanlar için başvurular 17-23 tarihleri arasında yapılacak. Henüz bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar boş kalan 57 bin kişilik ve kayıt yaptırılmayan kontenjan için tercihlerde bulunacak.

© Shutterstock
YKS’de ek tercih başvurusu için beklenen gün geldi! Ek yerleştirme kılavuzu yayınlandı mı?

ÖSYM tarafından açıklanan tarihlerin yanında ek tercih kılavuzunun da  bugün yayınlanacağı duyuruldu. Kılavuzda bölümlere göre başvurulabilecek boş kontenjanlar yer alacak. Ek yerleştirmede, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan adayın yerleştirilmesi beklenmiyor.

EK TERCİH BAŞVURUSU BAŞLIYOR

Ek tercih kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte yerleştirme başvuruları başlayacak ve 23 Eylül tarihine kadar sürecek. Tercihlerin tamamlanmasından kısa süre sonra başvuru sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

YKS BOŞ KONTENJAN VERİLERİ

* Üniversiteye yerleşen toplam öğrenci: 781 bin 165

* 4 yıllık bölümlere yerleşen öğrenci sayısı: 431 bin 380

* 2 yıllık bölümlere yerleşen öğrenci sayısı: 349 bin 885

* Devlet üniversitesi boş kontenjan sayısı: 11 bin 749

* Vakıf üniversitesi boş kontenjan sayısı: 10 bin 578

EK YERLEŞTİRME NEDİR?

Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin kayıt işlemini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan bölümler ÖSYM'ye bildirilir. boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılır. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamıyor. Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyuruluyor.

SIRADAKİ HABER