YÖK Atlas YKS tercih robotu: Üniversite tercihleri başlıyor!

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından YKS tercih işlemleri 23 Temmuz Salı günü başlayacak ve 29 Temmuz Pazartesi günü sona erecek. Doğru tercihte bulunmak isteyenler nelere dikkat etmeleri gerektiğini merak ediyor. İşte üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gereken ayrıntılar...

© AA
YÖK Atlas YKS tercih robotu: Üniversite tercihleri başlıyor!

2019 YKS tercihleri yarın yani 23 Temmuz Salı günü başlıyor. Adaylar tercih işlemlerini https://ais.osym.gov.tr adresine TC Kimlik numarası ve ÖSYM şifresi ile giriş yaparak ya da e-devlet aracılığıyla yapabiliyorlar.

YÖK ATLAS YKS TERCİH ROBOTU

YKS TERCİH EKRANI İÇİN TIKLA

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

Adayların ilgi ve istekleri ile uyumlu tercihler yapabilmeleri için yükseköğretim programlarını ve mezunlarının nasıl işlerde çalıştığını araştırmaları gerekiyor.

Bunun yanında, seçmeyi düşündükleri üniversite eğitimi ile sahip olacakları mesleklerinin gelecek 20 yıl içinde nasıl bir konumda olacağını da araştırmak çok önemli.

Lise eğitimi sırasında başarısız olduğu derslerin ağırlıklı olduğu bir bölümü tercih eden üniversite adayları, kısa süre sonra okumayı bırakmak ya da yeniden sınava girmek zorunda kalabiliyor. Bu sebeple, akademik başarı gereklilikleri açısından da bölümleri iyi araştırmak gerekiyor.


Her üniversitenin internet sitesinde, fakülte ve yüksekokullar ile bunlara bağlı bölüm ve programların ders içerikleri bulunmakta. Adayların bu bilgileri incelemeden tercih yapmaması tavsiye ediliyor.

Öğretim üyesi sayısı ve programın kontenjanı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısını gösterdiği için önemli veriler olarak görülüyor. Bu sayı ne kadar düşükse üniversite öğrencilerinin öğretim üyelerine ulaşma şansı o kadar yüksek oluyor.

Öğretim üyesi sayısı kadar, üniversitelerin adayın tercih etmek istediği programa ne kadar bilimsel yatırım yaptığı ve öğrencilerin okul içinde kişisel gelişimleri için ne kadar fırsata sahip olacakları da önem taşıyor. Kulüplerinin etkinlik düzeyi, üniversitenin düzenlediği ya da ev sahipliği yaptığı sempozyumlar, konferanslar, bilim şenlikleri ya da diğer çalışmaların incelenmesi gerekiyor.

Adaylar, teknoloji ağırlıklı bir programda okumak istiyor ise üniversitenin teknoloji yatırımları ve çevre ile kurduğu teknoloji iş birlikleri önem taşıyor. https://teknopark.sanayi.gov.tr/Home/TgbListesi adresinden üniversitelerin Türkiye’deki teknoloji geliştirme bölgeleri incelenebiliyor. Teknopark etkileşimi olan üniversiteler adayları teknoloji ve bilişim ağırlıklı gelecek için daha iyi hazırlıyor. Bu süreçten yönetici adayı öğrenciler de faydalanıyor.

SIRADAKİ HABER