14 Ekim güncel çeyrek ve gram altın fiyatları! İşte son durum…

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı ardından hafif yükselişe geçti. Ülke ve dünya gündemine göre yönünü değiştiren altın son dönemde yaşanan gelişmeler ile yönü değişen altının gram fiyatı 281,60 liradan alıcı buluyor. Peki çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu? İşte 14 Ekim güncel altın fiyatları...

© AA
14 Ekim güncel çeyrek ve gram altın fiyatları! İşte son durum…

Altın fiyatları döviz kurlarındaki hareketlenmelerden ciddi şekilde etkileniyor. Altın fiyatları 14 Ekim’e düşüşle başladı ardından hafif yükselişe geçti. Güncel çeyrek ve gram altın fiyatları haberimizde.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Gram altın: 282,43 TL

Çeyrek altın: 455,97 TL

Yarım altın: 911,94

Cumhuriyet altını: 1.879,00 TL

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

SIRADAKİ HABER