3600 ek gösterge düzenlemesi bugün Erdoğan'a sunulacak

3600 ek gösterge için yapılan çalışmalarda sona gelindi. Üç alternatif çalışmanın yapıldığı gösterge bugün AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

© AA
3600 ek gösterge düzenlemesi bugün Erdoğan'a sunulacak

Milyonlarca memur ve yüz binlerce memur emeklisinin mali haklarını ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesinde sona gelindi.

3600 ek gösterge için son toplantı yapıldı.

3 alternatifli çalışma tamamlandı. NTV'de yer alan habere göre alternatifler bugün AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

EK GÖSTERGE NEDİR?
Ek gösterge, kamu görevlilerinin çalışırken maaşlarını, emekli olduklarında ikramiye ve aylıklarını belirleyen en önemli kalemlerden biri

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi rakamı da yükseliyor.

KİMLERİ KAPSIYOR?
3600 ek gösterge düzenlemesi polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerini kapsıyor. Ancak bu kapsamın genişletilebileceği belirtilmişti. Kimlerin bu düzenlemeden faydalanacağı nihai açıklama sonrası netleşecek.

EMEKLİLERE YARAYACAK MI?
Düzenlemeyle birlikte emeklilerin maaşında da artış olacak. Emekli ikramiyesi ve emekli maaşlarında yüzde 25'e varan oranda artış olması bekleniyor. 

NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?
Düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023 olarak planlanıyor.

SIRADAKİ HABER