ABD Hazine Bakanlığı'ndan Sudan'a 1.15 milyar dolarlık finansman desteği

ABD Hazine Bakanlığı, Sudan'ın Dünya Bankası'na olan borçlarını kapatmasına yardımcı olmak amacıyla yaklaşık 1.15 milyar dolarlık köprü finansmanı sağlandığını duyurdu.

© AP
ABD Hazine Bakanlığı'ndan Sudan'a 1.15 milyar dolarlık finansman desteği

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Sudan'ın geçiş hükümetinin ekonomik istikrarı yeniden tesis etmeye, ülkenin borçlarının hafifletilmesini sağlamaya ve vatandaşların ekonomik beklentilerini iyileştirmeye yardımcı olacak reformları takdir edildi.

Açıklamada, Sudan'ın kaydettiği ilerleme karşısında Hazine Bakanlığı'nın ülkenin Dünya Bankası'na olan borçlarını kapamasına yardım etmek için 1.15 milyar dolarlık köprü finansmanı sağlandığı aktarıldı.

Söz konusu finansmanın ABD vergi mükelleflerine hiçbir maliyeti bulunmadığı belirtilen açıklamada, bunun Sudan'ın uluslararası toplumla ilişkilerini normalleştirmede önemli bir adım olduğu, Ağır Borç Yükü Altındaki Yoksul Ülkeler Girişimi kapsamındaki borçların hafifletilmesine yönelik çabaları hızlandıracağı ve Sudan halkının yararına sürdürülebilir, uzun vadeli ekonomik büyüme için zemin hazırlayacağı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, "Bu, Sudan'ı oldukça ihtiyaç duyulan borçların hafifletmesine bir adım daha yaklaştıracak ve uluslararası finans topluluğuna yeniden entegre olmasına yardımcı olacak bir eylem" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Dünya Bankası'ndan yapılan açıklamada, Sudan'ın 30 yıl sonra Dünya Bankası'na olan borçlarını kapattığı ve bu durumun Uluslararası Kalkınma Birliği'nin yaklaşık 2 milyar dolarlık hibesine erişiminin önünü açtığı aktarıldı.

ABD ile Sudan, 6 Ocak'ta, Sudan'ın Dünya Bankası'na olan 1 milyar doların üzerindeki borcunu kapatmak için köprü finansmanı sağlanması amacıyla bir mutabakat zaptı imzalamıştı.

SIRADAKİ HABER